Sobota, 25. června, 2022

Obrana „brzdí“ při vyjednávání o vrtulnících, už nejedná „exkluzivně s USA“

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zajímavý obrat při vyjednávání o zakázce na koupi víceúčelových vrtulníků, lze vypozorovat z komunikace Ministerstva obrany v posledních dnech a týdnech. Z exkluzivního vyjednávání s USA se stal „průzkum trhu“.

Zatímco v polovině března náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jakub Landovský (ČSSD) po návštěvě české delegace říkal, že ministerstvo vyjednává exkluzivně s USA, dnes tomu tak není. Vyplývá to z odpovědí tiskového odboru ministerstva obrany na dotaz Ekonomického deníku.

„Ministerstvo obrany ČR v současné době stále provádí průzkum trhu (nyní je posuzováno doplnění informací od vlády USA), na základě kterého bude mj. rozhodnuto i o nejoptimálnějším způsobu zadání veřejné zakázky na pořízení 12 víceúčelových vrtulníků Při rozhodování o dalším postupu bude resort MO vycházet ze všech dostupných informací, tedy i informací vyplývajících z průzkumu realizovaného ministerstvem v minulosti,“ odpověděl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva s tím, že o způsobu zadání veřejné zakázky nebylo dosud oficiálně rozhodnuto.

Přitom jeho nadřízený – ředitel odboru komunikace Jan Pejšek ještě v červnu pro server idnes.cz tvrdil, že vedení resortu chce kvalitní techniku. Ti potřebují osvědčený a vyzkoušený vrtulník, což říkají a píší do strategických dokumentů dlouhodobě. Takový nám v tuto chvíli nabízejí jen USA, navíc za stejných podmínek jako vlastní armádě. Proto nyní exkluzivně vyjednáváme se Spojenými státy o kontraktu na úrovní vláda-vláda,“ řekl Pejšek v článku, který vyšel 18. června. Tedy před pěti týdny.

Co se za tu dobu změnilo, že ministerstvo začalo mluvit jinak? Zajímalo nás, jestli se vedení resortu neobává, že by mohlo být nařčeno z nedodržení evropského soutěžního práva, když vyjednává pouze s USA.  Pokud se Ministerstvo obrany rozhodne pro zadání veřejné zakázky za využití výjimky (§ 191 odst. 2 písm. c)) ze zákona o zadávání veřejných zakázek, tedy formou vláda – vláda, resp. výjimky (čl. 13 písm. f)) směrnice 2009/81/ES Evropského Parlamentu a Rady, o koordinaci postupů při zadávání některých zakázek na stavební práce, dodávky a služby zadavateli v oblasti obrany nebo bezpečnosti a o změně směrnic 2004/17/ES a 2004/18/ES, pak se tak stane pouze v případě splnění veškerých zákonných náležitostí,“ uvedl k tomu pouze Fajnor z tiskové služby ministerstva.

Jiří Reichl

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter