INZERCE

Pikantní na zvolené firmě Strabag je přitom skutečnost, že v ní vlastní podíl ruský miliardář Oleg Vladimirovič Děripaska. Ten od loňského dubna figuruje na rozšířeném sankčním seznamu Evropské unie a USA. Foto: ED

„To máte latě, sítě, dveře.“ Vedení Ústavu pro studium totality chce zakonzervovat torzo svého sídla za 2 milióny korun

Přišla zima a ta může mít dopad na notně se prodlužující rekonstrukci sídla Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Vedení ústavu proto akčně vypsalo zakázku na „stavební práce – zakonzervování objektu ÚSTR“. Zabezpečení budovy, odstrojené na torzo, která bude muset být kvůli totálně nezvládnutým plánům renovace na konec téměř celá zbourána, vedení ústavu vyčíslilo na 2 miliony korun.

Rekonstrukce Ústavu pro studium totalitních režimů v pražské Siwiecově ulici, budovy socialistického Prognostického ústavu, se definitivně proměnila v dekonstrukci. Vedení se snaží odstrojenou nosnou  konstrukci  budovu ústavu na zimu rychle zabezpečit. Vyhlásilo tedy rychlý tendr na zakonzervování objektu. „Předmětem veřejné zakázky jsou stavební práce – zakonzervování objektu ÚSTR. Latě 40×60, sítě, dveře včetně kování a zámků atd. viz. přílohy,“ lze se dočíst na serveru České zakázky.
Zarážející na popisované nabídce je především její rychlost a termín uzavření. Zveřejněna byla 15. listopadu a termín uzavření je zítra do 12 hodin. Ukončena měla být podle prvotních předpokladů už 26. listopadu. Cena zakázky je pak dva milióny korun.
Podrobnosti o zakázce jsou k nalezení například na zmíněném serveru Etendry.cz. „Předmětem veřejné zakázky je návrh a provedení zakonzervování objektu Ústavu pro studium totalitních režimů, na adrese Siwiecova 2, Praha 3, 130 00. Objekt má odstrojený obvodový plášť, přičemž je stále napojen na sítě technické infrastruktury. Zadavatel požaduje zakonzervování objektu tak, aby nedocházelo k nežádoucí degradaci konstrukcí vnějšími vlivy a zejména, aby byla zajištěna bezpečnost kolemjdoucích a objekt byl mechanicky a elektronicky zabezpečen proti případnému vnikání nežádoucích osob. Zakonzervování objektu se předpokládá pro dobu 2 – 3 let. Dodavatel na základě své odbornosti navrhne konkrétní funkční trvanlivé technické řešení. Za funkčnost navrženého řešení odpovídá dodavatel,“ stojí ve výzvě k podání nabídky.

Torzo a policie

Rekonstrukci ústavu prověřuje policie a dozoruje ji Městské státní zastupitelství v Praze, jak už Ekonomický deník psal, včetně informací o odvolání korunní svědkyně policie Jaroslavy Rákosníkové.
Reknovace sídla Ústavu pro studium totalitních režimů se zastavila už před nějakým časem, kdy se přišlo, že stávající konstrukce neunese nové opláštění. Oprava pláště domu na pražském Žižkově měla původně stát necelých 140 milionů korun, a cena za její dokončení přitom roste a roste. Případ už vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vedení ústavu před krátkým časem přišlo s informací, že se obnažená konstrukce budovy bude muset téměř celá zbourat.
Prvotní náklady na obnovení sídla měly dle plánů vedení ÚSTR činit necelých 140 miliónů korun. Kvůli vícepracem ale vzrostly o dalších téměř 40 miliónů korun. Jenže ministerstvo financí poskytlo jen 130 miliónů na zajištění rekonstrukce pláště budovy, zateplení a likvidaci staré izolace z nebezpečného azbestu. Rekonstrukce měla skončit letos v květnu a ministerstvo financí prý počítá pro příští rok s vyčleněním dalších 50 miliónů. Nakonec byl stanoven i druhý krok rekonstrukce, která měla dle odhadů skončit na konci roku 2021 s tím, že celkové odhadované náklady nejsou známy. Jenže tyto plány berou zatím za své.

Jak už jsme předeslali, skoro celá rekonstruovaná budova tak bude muset být stržena. Stavební experti ale musí demolici navrhnout tak, aby ÚSTR nemusel žádat o stavební povolení a další potřebné úřední kroky, jež by mohly trvat roky. Takže termín „rekonstrukce“, přestože půjde v podstatě o novou stavbu, bude muset být v podkladech zachován.
Při prověřování rekonstrukce se objevují další i další podezřelé informace o statických posudcích nebo novém požárním posudku. Ten tvrdí, že konstrukce budovy neodolá požáru a do sedmi minut by se dům zhroutil. Dále pak dva zvláštní dodatky. Na základě jednoho by ÚSTR zaplatil Strabagu zhruba 6 miliónů korun za takzvané zpozdné, způsobené statickými průzkumy po dobu 10 měsíců. U dalšího dodatku pak podle svědků proběhl pokus o vsunutí částky 12 miliónů korun za likvidaci azbestových obkladů obvodových sloupů. „Tento dodatek odmítli zaměstnanci ekonomického úseku ÚSTR podepsat a podepsal ho pouze ředitel ústavu Zdeněk Hazdra,” objevilo se v dalších informacích o stavbě, které Ekonomický deník při svém pátrání zjistil.
Bez zajímavosti není, že zadávací dokumentaci k rekonstrukci budovy ÚSTR zpracovával spolužák šéfa kanceláře ředitele ÚSTR Michaela Pelíška z brněnských práv Jan Andrášek. ÚSTR si s ním podle Hlídače smluv za právní konzultace při zadávání veřejné zakázky, s jedním dodatkem, smluvil cenu přes 360 tisíc korun bez DPH.
K aktuálním průběhu rekonstrukce a čerstvě vypsané zakázce si dnes nezainterovaný pozorovatel může zanotovat s nešťastným, leč agilním, stavebníkem z filmu Na samotě u lesa: „To máte vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, trámy, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, elektroměr, pojistky a na to všechno dohlíží náš zedník pan Lorenc, bere deset korun na hodinu. On teda nevezme cihlu do ruky, ale odborník je to na slovo vzatej.“

Jan Hrbáček