Studie prestižní London School of Economics a Granthamského výzkumného institutu přišla s překvapivým tvrzením: emise oxidu uhličitého mohou v nejlidnatější zemi světa klesat.
Čína, největší světový producent oxidu uhličitého, mohla dosáhnout vrcholu emisí CO2 již v roce 2014. „Je docela možné, že emise budou od teď mírně klesat, což naznačuje, že rok 2014 byl vrchol,“ uvádí studie. Zdůrazňuje přitom data, která ukazují, že emise v Číně v roce 2015 klesly.
Oficiální představitelé Číny však tyto závěry odmítli. Sie Čenhua, vládní zmocněnec pro klimatické změny, sdělil, že „ve skutečnosti emise oxidu uhličitého stále rostou„. K určitému zpomalení zřejmě došlo v souvislosti s rozvolněním dynamiky čínského hospodářského růstu. Čínský statistický úřad potvrdil, že za první tři čtvrtletí loňského roku se primární spotřeba energie snížila pod jedno procento meziročního růstu.
Ačkoliv byla v Číně spálena polovina uhlí z celé světové produkce roku 2013, studie upozorňuje, že země se posunuje k různorodějšímu energetickému mixu. Podle Čínského výboru pro elektrickou energii narostla v roce 2014 kapacita hydroelektráren o 22 GW, z větru se vyrobí o 21 GW elektřiny více a solární technologie přidají dalších 11 GW. Jaderné elektrárny přitom ve stejném roce zvýšily kapacitu jen o 5 GW.
(Red)