INZERCE

Laundry money, neboli praní špinavých peněz, je jednou z nejzávažnějších forem korupčního jednání. Foto: Pixabay

Korupce v Česku: 49. místo ve světovém srovnání. Můžou za to i kauzy Babišovy vlády

V dnes zveřejněném žebříčku mezinárodní organizace Transparency International (TI), který hodnotí korupci ve 180 zemích světa, skončila Česká republika na 49.místě. Zaostává tak za průměrem západní Evropy. Podle ředitele české pobočky TI jsou na vině i skandály Babišovy vlády a neexistence protikorupčních zákonů.

Česká republika je jedním z příkladů celosvětové stagnace boje s korupcí. V regionu západní Evropy se 84 procent zemí v posledních deseti letech v protikorupčním tažení zhoršilo či dosáhlo jen malého nebo žádného pokroku. To konstatuje zpráva Transparency International.

Hlavními příčinami stagnace České republiy jsou podle ředitele české pobočky TI Petra Leyera nenaplněné sliby vlády Andreje Babiše:„Zlepšit se nepodařilo takřka nic, naopak chaos a rozvrat veřejných institucí se dále prohluboval. K tomu se přidaly vlastní kauzy Andreje Babiše a jeho hnutí, lokálními kauzami počínaje, přes vulgární korupci v podání Jaroslava Faltýnka, až po střet zájmů teď již bývalého premiéra a privatizaci veřejného zájmu,“ uvedl Leyer.

Právě privatizace veřejného zájmu je typickým symptomem vývoje posledních let, uvádí TI. Stále častěji se stává, že protikorupční opatření nejsou dostatečně využívána, protože úřady odmítají novou agendu přijmout.

Srovnání s ostatními zeměmi

Česko za loňský rok získalo 54 bodů, což mu pro rok 2021 zajistilo 49. pozici. Stejné bodové hodnocení sdílejí Malta a Mauricius.

Žebříček ve vnímání korupce vedou tradičně  Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, poslední je Jižní Súdán s jedenácti body.

Pokles zaznamenaly i tradičně silné demokracie Kanada (o tři body na 74 bodů) a Spojené státy. USA vypadly ze skupiny 25 nejlépe hodnocených poprvé. „USA čelí dalším útokům na svobodné a spravedlivé volby,“ uvádí ve své zprávě organizace.

Kritika se ani letos nevyhnula Polsku a Maďarsku. Transparency International jim vyčítá nedostatečný boj s korupcí.

Obzvláště kritické je TI v hodnocení Maďarska. „Maďarská vláda využila pandemii k další konsolidaci politické kontroly a k omezení práv. Svoboda projevu byla výrazně omezena a média jsou ohrožena,“ uvádí TI.

Chvále se naopak těší Slovensko, které dosáhlo 52 oproti předloňským 49 bodům, což zemi posunulo z 60. na 56. příčku.

„Pokrok Slovenska vyniká ve srovnání s jeho sousedy. Úspěch země vychází ze zlepšené ochrany těch, kdo upozorňují na nezákonné či neetické praktiky, z lepší transparentnosti výběru vysokých činitelů a ze zlepšené rychlosti a posílené nezávislosti soudů a policie při korupčním vyšetřování vysokých představitelů,“ uvádí Transparency International.

Organizace poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

„Stagnace je předzvěstí problémů napříč Evropou. I ti nejlepší v tomto regionu se stávají kořistí velkých skandálů, což odhaluje nebezpečí z nečinnosti. Jiní umožnili nabobtnání korupce, takže se nyní potýkají s vážnými případy porušování svobod,“ říká Flora Cresswellová, která je koordinátorkou TI pro západní Evropu. „Region navíc není ve vakuu. Nedostatek vymáhání práva na národní úrovni v Evropě vede k šíření korupce do celého světa, neboť zahraniční hráči doma zneužívají slabé zákony k ukrývání peněz a financování korupce,“ dodává.

Nejhůře je na tom Afrika

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů.

Nejhůře hodnocena je subsaharská Afrika, která získala 33 bodů, následovaná východní Evropou a střední Asií s celkovým počtem 36 bodů.

Čína, která je řazena do regionu Asie a Tichomoří, získala 45 bodů, předloni to bylo 42 bodů. I přes mírné zlepšení ale Peking podle TI nadále potlačuje opozici a omezuje lidská práva.

Zvláštní pozornost upírá Transparency International na Rusko. To v hodnocení získalo 29 bodů. „Úřady podnikají razie doma a v úřadech novinářů a aktivistů, kteří vyšetřují vládní korupci, a označují je za zahraniční agenty,“ uvádí TI.

V ČR chybí protikorupční zákony

V Česku chybí legislativa týkající se ochrany oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, lobbingu, státní služby nebo státního zastupitelství. „Ve většině oblastí nemůže dojít ke změně k lepšímu, dokud se neupraví stávající děravé zákony nebo se nepřijmou zcela nové právní normy“, říká právník Jan Dupák.

Současný návrh zákona o lobbingu je podle protikorupční organizace polovičatým řešením. Česko by také mělo využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU k boji proti daňovým rájům, které kromě daňových úniků umožňují skrývat skutečné majitele firem.

Jedním z návrhů TI ke zlepšení situace je i vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu. „Zásadní je důvěra veřejnosti ve vedení takového orgánu, takže je nezbytné zajistit dostatečné pojistky proti politickému ovlivňování úřadu,” uvedl ředitel české TI Leyer.

Organizace je kritická i k současné vládě Petra Fialy. Její programové prohlášení hodnotí z hlediska oznamování korupce jako velmi vágní.

Jana Bartošová s přispěním ČTK