Sobota, 6. března, 2021

Korunní svědek obžaloby v kauze Stoka je lhář a grázl, tvrdí jeho letitý souputník. Je nedůvěryhodný, ozval se obhájce

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Korunní svědek obžaloby v korupční kauze Stoka Saman El-Talabani je „lhář“ a „grázl“, „ví to celé Brno“. U soudu v kauze Stoka to prohlásil El-Talabaniho letitý souputník a svědek Basman Jaza. Ten je v současnosti ve výkonu trestu. S El-Talabanim byl odsouzen v kauze úniků DPH. Jaza ve své výpovědi popsal, proč klíčová postava vrchního státního zastupitelství v Olomouci před soudem v kauze Stoka vypovídá, jak vypovídá. Podle El-Talabaniho obhájce je ovšem tento svědek nedůvěryhodný.

Iráčan Basman Jaza pracoval jako řidič a bodyguard brněnského podnikatele, taktéž iráckého podnikatele, Samana El-Talabaniho. Za podvody s DPH, které páchal společně s El-Talabanim dostal trest 9 a půl roku ve vězení. Bez El-Talabaniho by se veřejnost nejspíš nikdy nedozvěděla o brněnské korupční kauze Stoka, která spatřila světlo na základě jeho rozhovorů s detektivy a žalobcem Radkem Mezlíkem. O úplatcích v Brně se podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani rozmluvil v době, kdy mu hrozil vysoký trest za jinou kriminální činnost.

Saman El-Talabani je známou postavou brněnské šedé zóny. V červnu byl odsouzen ke čtyřem letům vězení v kauze rozsáhlých podvodů. Přestože byl jednou ze dvou klíčových postav a organizátorů rozsáhlých podvodů s DPH, dostal jen čtyřletý trest. „Bílí koně“ v této kauze si vyslechli přitom tresty ve výši sedmi let. V prospěch El-Talabaniho se odvolal žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík, který je přesvědčen, že spolupracující organizátor odešel od soudu s příliš tvrdým vediktem. Mezlík rovněž do svého odchodu do evropské justice dozoruje kauzu Stoka.

Na sklonku ledna proběhlo u Krajského soudu v Brně v kauze Stoka další z hlavních líčení. Basmana Jazu přivedla eskorta z výkonu trestu. U soudu pak velmi otevřeně a detailně popsal osobu korunního svědka korupční kauzy. Ekonomický deník měl možnost se seznámit s přepisem z líčení. Jazova výpověď ilustruje motivaci El-Talabaniho k popisu děje Stoky, jde mu o to, aby nestrávil dlouhá léta ve vězení.

„Znám pana Talabaniho od roku 2006, pana (Jiřího) Švachulu od roku 2007, seznámili jsme se přes pana Talabaniho na pivě. Znám pana (Pavla) Ovčarčina (obchodního partnera E-Talabaniho a dalšího obžalovaného – pozn. red.) a tady pána, jeho jméno jsem zapomněl (ukázal na obžalovaného Petra Kaláška – pozn. red), chodili s náma na pivo, ostatní neznám. Začali jsme podnikat, samozřejmě, že pan Švachula s námi v té době nepodnikal, on měl svoji galerii. Já jsem podnikal s panem Talabanim, já jsem pro něho pracoval, dělali jsme spolu daňovky a kvůli tomu jsem dostal trest 9 a půl let. Byl mi slibován jiný trest, protože pan státní zástupce sliboval, že když budu spolupracovat a budu vypovídat pravdu, nejen kvůli této kauze, ale i kvůli kauze úniku informací v Brně, kde je namočen jako hlavní i pan Talabani a ještě ta moje daňovka, že dostanu jiný trest, tak jsem slíbil, že budu mluvit pravdu a mluvil jsem ji, ale potom udělali z pana Talabaniho korunního svědka a mě vyhodili bokem a dostal jsem skoro nejvyšší trest 9,5 let. Spíš mě využívali,“ prohlásil na začátku své výpovědi Basman Jaza.

Stoka obžalovaní. Repro: ED

Kokain pro Švachulu

Pro El-Talabaniho Jaza pracoval od roku 2010 jako řidič a ochranka. „Dělali s panem Ovčarčinem a jinými firmami jiné zakázky, co se týká hlídání, security a ještě jsem měl zvlášť smlouvu na dohodu s panem Talabanim s firmou HMS Security. Pan Talabani mi začal vykládat, že pan Švachula bude kandidovat za Hnutí ANO ve městě Brně a že budou zakázky, že bude říkat Švachulovi a on ho bude poslouchat a bude plnit jeho pokyny. Říkal jsem, že když je takovej dobrej, tak ať si to vyřeší sám, že já jsem jenom jeho řidič a ochranka, že já do toho mu nemůžu mluvit. Pořád mi vykládal, že budou peníze, ale dva měsíce mi nedal výplatu, tak jsem mu řekl, že potřebuju zaplatit nájem, že mám svoje výdaje a potřebuju nějak žít a potřebuju peníze. Říkal mi, ať počkám, že dostane peníze za zakázky atd,“ pokračoval Jaza.

Svědek Basman Jaza odchází od soudu. Repro: Archiv

Jeden den jsem byl s Jaza s přítelkyní a jejím dítětem a dítětem na výletě, El-Talabani Jazovi zavolal, aby okamžitě vrátil firemní auto. Jaza mu sdělil, že není v Brně, že je od něj cca 300 kilometrů, takže mu vrátí druhý den. „Ptal jsem se, na co ho potřebuje, tak mi říkal, že potřebuje zaplatit nějakým lidem, aby šli hlasovat na město Brno, že každé osobě budou dávat tisíc nebo dva tisíce korun. Já jsem se zasmál a říkal jsem mu, že je takový brněnský král. Předtím, než zatkli pana Talabaniho a vzali ho poprvé do vazby, tak asi měsíc až měsíc a půl předtím, mi pan Talabani vyhrožoval, abych jel za panem Švachulou do kanceláře a nasypu mu trochu kokainu na stůl a natočím ho, že ho potřebuje vydírat. Já jsem se na něho díval a říkal jsem mu, ať mi vyhrožuje, jak chce, ale že nemůžu jít za pánem, který dělá na městě Brno a nasypat mu drogy na stůl, aby mu tím on vyhrožoval, to ať mě radši zastřelí, že budu mít klid,“ přednesl Jaza před soudem.

Podle na něj pak už El-Talabani netlačil. „Po pár dnech přišel, abych jel za panem Švachulou, jak vyleze z baráku, abych mu řekl, aby se s ním potkal. Říkal jsem mu, že toto můžu udělat, že to není problém, že pana Švachulu znám a že není problém, že mu řeknu ahoj nebo dobrý den, Saman se chce s tebou potkat. Večer mi volal WhatsAppem ze Slovenska, protože on bydlí na Slovensku s přítelkyní a dcerou, abych se na to vykašlal, že to uděláme jinak a že až se vrátí do Brna, tak mi řekne co a jak. Pak mi řekl, abych jel za Pavlem Dvořákem, který dělal s panem Švachulou na městě Brno, abych mu řekl, aby se s ním Švachula co nejdřív potkal. Že už toho má plné zuby, ale o co šlo, to nevím. Ráno v sedm, jak je pivovar na Mendlově náměstí, tam mělo Hnutí ANO stánek, kde rozdávali koblížky, tak jsem se tam zastavil za Dvořákem, kterého znám od roku 2003, jak jsem se vrátil z vojny z Iráku. Potkal jsem se s ním, pozdravili jsme se. Nebyl nadšený vůbec a já jsem ho poprosil, aby řekl Švachulovi, aby se potkal se Samanem, protože ten zuří, ale že nevím, co se děje. On z toho nebyl nadšený, řekl mi, že mu do toho nic není, že to jejich věc, já jsem mu říkal, Pavle dělej, jak chceš, že já jsem vzkaz doručil a co budeš dělat ty, to je tvůj problém a věc, že já už s tím nechci mít nic společného. Jako důkaz jsem si vzal tři nebo dva koblížky v sáčku a vrátil jsem se zpátky, protože pan Talabani na mě čekal v IBC. Dal jsem mu ty koblížky jako důkaz. Asi za dva, tři dny mi volal, přijel jsem za ním, zaparkoval jsem v IBC (brněnské byznysové centrum – pozn. red.), myslel jsem, že má pro mě práci kvůli hlídání a on mi akorát řekl, že se se Švachulou potkal, ale co řešili nebo co bylo, nevím, nic mi neřekl,“ uvedl dále Jaza. Podle svých slov působil jako El-Talabaniho messenger mezi různými firmami.

Půjdou do tepláků

Jednou měl El-Talabani Jazovi říct, že mu Jiří Švachula dluží ze zakázky 3 miliony korun. „Já pana Švachulu znám moc dobře, jednou jsem s ním byl i na dovolené, on nerad dlužil lidem, spíš mu dlužili lidi. Pan Talabani je pohádkář, kdyby mi někdo dlužil, tak si to jdu vyřešit osobně a neposílám druhou nebo třetí osobu, ale on posílal lidi a já si myslím, že tam žádný dluh nebyl, akorát si to on vymyslel,“ řekl k tomu soudu Jaza.

Na otázku soudu, kdo vymyslel byznys spojený s radničními zakázkami Jaza prohlásil: „Myslím si, že celé Brno ví, že pan Talabani je grázl. On v 90. letech kradl auta, pak měl masokombinát, pak začal dělat ty daňové úniky. On měl rád peníze, my jsme to nazývali byznys, ale byl to podvod a velký podvod. Já jsem to tenkrát řekl na výslechu, mluvil jsem pravdu. On v tom uměl chodit, on umí manipulovat s každým, on byl král ve špinavém byznysu. Například, když nám přišla vytýkačka z finančního úřadu a on seděl a diktoval nám, co máme psát na finanční úřad, jednou jsem mu ze srandy řekl, že by mohl být i ředitelem finančního úřadu, když je tak chytrej.“

Následně se jej soud zeptal, zda měl El-Talabani skutečně silný vilv v hnutí ANO. „Jak už jsem řekl, on chtěl po mně to firemní auto, aby vozil lidi, aby šli volit za peníze, on jim dával tenkrát tisíc nebo dva tisíce korun na osobu,“ řekl Jaza. Obžalovaný Pavel Ovčarčin se podle Jazy podřizoval pokynům Talabaniho. „On byl také pod velkým tlakem a výhrůžkami,“ doplnil Jaza.

Na otázku soudu, jestli byl někdy přítomen tomu, když El-Talabani vyhrožoval Švachulovi nebo Dvořákovi, Jaza odvětil: „Vyhrožoval, že půjdou do tepláků, jestli půjde on, tak půjdou všichni.“ Na otázku koho chtěl El-Talabani dostat do tepláků, Jaza odvětil: „On to řekl i mně a mě tam dostal. On tak vyhrožoval komu komukoli, on vyhrožoval i panu Ovčarčinovi, ale když byl soud za ty daňové úniky, tak oni nemluvili, jenom já jsem mluvil. On vyhrožoval každému a ti lidi z něho mají strach pořád, ale já už z něho strach nemám.“

Faksimile části výpovědi Basmana Jazy. Repro: ED

Na další otázku soudu ohledně údajného třímilionového dluhu Švachuly vůči El-Talabanimu Jaza mimo jiné řekl, že když nechce dát dát Švachulovi kvůli vydírání kokain na stůl a natáčet ho, tak že mu domluví policisty. „Řekl, že vím, že má všude lidi, abych ho šel udat, že na městě Brně mají drogy,“ prohlásil Jaza.

„V přípravném řízení jste zmínil ještě jedno jméno, komu měl vyhrožovat, koho do toho namočí,“ tázal se dále soud. „Jo, ještě mladšího Faltýnka, on věděl, že jsou dobří kamarádi a že namočí i ho, ale já ho osobně neznám,“ odvětil Jaza.

„Jednou se stalo, Talabani mi volal, pak mi sebral telefon, vypl ho, já jsem se ptal, co se děje a on řekl, že mi dá nějaké faktury, půjdeš koupit do Hornbachu nějaké oblečení, masku, rukavice a nějakou čepici, abys ty papíry poslal panu Švachulovi. Já jsem ptal, proč mám kupovat oblečení, rukavice a masku, a on říkal, že kvůli pachovkám. Díval jsem se na něho a nechtělo se mi to dělat. Šel jsem to koupit, byl jsem doma, nejsem hloupý, tak jsem ty věci oblíkl, nafotil jsem to, dal jsem to do obálky, hodil jsem to do schránky, natočil jsem to a jemu jsem poslal ty fotky. To byly nějaké faktury z nějaké firmy, ale z jaké firmy, to nevím.

Basman Jaza je v současné době ve výkonu trestu. „Měl jsem podmínku, pak jsem ji porušoval taky kvůli panu Talabanimu, on dostal dva roky podmínku, já 2 a půl roku do výkonu trestu ohledně křivého obvinění na pana Richarda Ohnoutku. Policistu, který dělal ředitele na ÚOOZ. Do toho mě namotal, psal taky nějaké SMS zprávy, že ho pošle do tepláků. Potom jsem měl soud na ty moje daňové úniky, měl jsem slíben jiný trest, ale dostal jsem v souhrnu 9 a půl let, ale chovám se slušně, mám jedničku referenční skupinu a tři nebo čtyři pochvaly,“ popsal Jaza svůj aktuální status.

Postřelení a 15 milionů měsíčně

A sám za sebe dodal: „Pan Talabani je velký lhář, je to nedůvěryhodný člověk, to je čistě můj názor. Od policie, co mě chodili vyslýchat jako svědka, tak jsem slyšel, že jsou rádi, že mají někoho, kdo mluví proti panu Talabanimu a najednou je z něho korunní svědek.

Na otázky obhájců pak Basman Jaza popsal podvody s DPH, za které dostal korunní svědek kauzy Stoka oproti ostatním mírný, čtyřletý, trest. „Byly to velké výnosy, protože jsme nebyli jediný řetězec, byly čtyři. Podle mého odhadu tak tři miliardy byl obrat, zisk byl na každou firmu kolem 15, 16 milionů korun měsíčně a trvalo to tři roky… …Peníze jsem předal panu Talabanimu, který řekl, že to není pravda, ale já klidně půjdu na detektor lži a my jsme dostávali každý 150 až 200 tisíc korun i pan Ovčarčin o tom ví, ale bohužel nemluví,“ popsal podvody s DPH, které řídil El-Talabani Jaza.

A zmínil se i o majetkových poměrech korunního svědka obžaloby, po kterém orgány činné v trestním řízení nevymáhají obří sumy, o které stát připravil v rámci podvodů. „Postavil barák, který napsal na přítelkyni, na Slovensku za 20 milionů, měl hodně peněz v Jordánsku u táty, protože jeho otec je Kurd jako já a já jsem s ním osobně mluvil. Některé peníze měl i zakopané, což jsem řekl i policii, kde je má zakopané, jestli to řešili nevím,“ prohlásil Jaza. Na doplňující dotaz předsedkyně senátu jestli měl El-Talabani peníze uloženy i v bankách v nějakých sejfech odpověděl: „V Rakousku, oznámil jsem to na policii a nikdo to neřešil.“

Zboží, na které byly vystavovány faktury v rámci podvodů s DPH putovalo mimo jiné do Spojených arabských emirátů, do Dubaje a Iráku. „Tam jsem to zařizoval já. Dostal jsem kontakt, komu to mám prodat do Iráku a řešil jsem to s tou osobou arabsky a i dvakrát, třikrát jsem byl v Iráku v Bagdádu, v Mukasově jsem byl ohledně nákladní lodi, ale kontakty jsem dostával od pana Talabaniho… …Když ho podruhé sebrali kvůli zakázkám Brno, pak jsem kontaktoval sám policii, že budu mluvit, protože mi bylo vyhrožováno. Pan Talabani mi přes jednoho člověka poslal vzkaz, že jestli nebudu mlčet, tak mi prostřelí hlavu, tak jsem to oznámil a po měsíci mi přišel papír, že je to tvrzení proti tvrzení,“ pokračoval svědek.

Na další z otázek obhajoby, jestli Jaza ví něco o tom, že by byl El-Talabani sám nebo prostřednictvím jiných osob byl schopen použít násilí vůči jiným osobám, pak Jaza doplnil: „Oznámil jsem ještě jednu kauzu, postřelený policista Jiří Los, bývalý policista, to zařídil pan Talabani. Slyšel jsem, že dělal na cizinecké policii, pak začal dělat s panem Talabanim a údajně pan Los okradl pana Talabaniho a on ho nechal postřelit a já jsem to oznámil na policii, ale pořád nikdo nic neřeší.“

V pokračujícím výslechu pak Basman Jaza popsal, jak měl dle instrukcí El-Talabaniho zastrašit obžalovaného Pavla Ovčarčina: „Vyhrožoval mu, jednou mi dal pokyn, abych ho vzal do lesa a zakopal jsem ho. Tak jsem se na něho díval, jestli se nezbláznil, ptal jsem se, proč bych to dělal a odmítl jsem to.“

El-Talabani měl vyhrožovat i Jazovi. „Vyhrožoval mi tolikrát, párkrát na GIBS s křivým obviněním a že jestli to neudělám, tak mě někde zakope a zastřelí, tak jsem to musel udělat, měl jsem strach o svou rodinu. On byl obviněn za únik informací, desítky policistů za ním stáli, oni mu nosili informace za peníze. On ty policisty živil, opravoval jim baráky, nemohl jsem to dřív oznámit na policii, protože než bych vylezl z policie, tak by se to pan Talabani dozvěděl, tak jsem musel držet pusu. Policisté mu nosili informace za peníze o otevřených případech, aby na každého něco měl,“ ukončil svou výpověď Basman Jaza.

Jako poslední zareagoval na jeho výpověď obhájce Sama El-Talabaniho Robert Scigiel. Ten zpochybnil validitu Jazovy výpovědi“ „V souvislosti s výpovědí svědka Basmana Jazy bych chtěl uvést z hlediska posouzení důvěryhodnosti té výpovědi, že výsledek voleb do obecního zastupitelstva v říjnu 2014 byl, že hnutí Ano získalo 112 000 hlasů.“

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter