Středa, 25. května, 2022

Kooperativa má nového bezpečnostního šéfa. Do pojišťovny nastoupil bývalý lovec mafiánů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jeden z největších pojišťovacích ústavů na českém trhu – pojišťovna Kooperativa – má od počátku týdne nového manažera pro bezpečnost. Stal se jím Zdeněk Macháček. Jeden ze zakladatelů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Specialista na mafie a posléze letitý ředitel bezpečnosti České spořitelny.

Zdeněk Macháček začínal v roce 1990 jako řadový policista, poté nastoupil jako detektiv Národní protidrogové centrály. Následně se stal vedoucí speciálního vyšetřovacího týmu, zaměřeného na boj s ruským organizovaným zločinem. V roce 1995 byl jedním ze zakládajících členů Útvaru pro boj s organizovaným zločinem (ÚOOZ). V něm pak působil jako ředitel odboru zločineckých struktur, který se specializoval na ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie, balkánské zločinecké struktury. Macháček vystupoval i v knize „Gangsteři z Východu – nové cesty zločinu“, známého německého investigativního spisovatele Jürgena Rotha. Ten v knize psal zejména o ruské mafii z Tambova a jejím napojení na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Nebo o praní peněz přes německou skořápkovou společnost SPAG (St. Petersburg Immobilien und Beteiligungs AG).

Zdeněk Macháček řídil dnes už legendární zásah policie v pražské restauraci U Holubů v roce 1995, při kterém detektivové zatkli evropské špičky ruskojazyčné mafie. Absolvoval řadu stáží a školení u zahraničních policejních sborů, mimo jiné na FBI, NCIS, OCRTIS nebo u izraelské policie.

Potlesk od FBI

Kvůli své práci Macháček strávil i nějaký ve vazbě a spekulovalo se o tom, že šlo o příčinnou souvislost se zásahem proti ruské mafii v pražské restauraci U Holubů. Detektivové, kteří sledovali aktivity ruské mafie v České republice, se o restauraci U Holubů zajímali delší dobu. Zařízení, kde se scházela smetánka organizovaného zločinu, provozovala společnost šéfa takzvané Solncevské mafie Semjona Mogileviče. Do restaurace mnohokrát zavítali i vysocí politici nebo představitelé showbyznysu. Detektivové v roce 1995 zatkli na dvě stovky lidí, třicet z nich bylo vyhoštěno, ale nikdo nebyl obviněn z trestného činu. Fotografie mafiánů i jejich otisky prstů čeští policisté poskytli americké FBI. Semjona Mogileviče prověřovala americká FBI v souvislosti s vypráním několika miliard dolarů ukradených z pomoci Mezinárodního měnového fondu. Mogilevič při zatčení vystupoval pod falešnou identitou jako Sergej Šnajder, ale podle vyšetřovatelů měl platné dokumenty na sedmnáct dalších jmen. Macháček patřil mezi policisty, které vedení FBI kvůli zásahu U Holubů ocenilo.

Zásah proti ruské mafii měl dohru o čtyři roky později. Velitel operace Macháček a jeho dva podřízení byli zatčeni. Petr Balín, celník podezřelý z mnohamiliónového podvodu při pašování lihu, je obvinil, že ho unesli a žádali po něm výkupné tři milióny korun, jinak že prozradí jeho zločin. Macháček byl z vazby propuštěn zhruba po třech měsících a soud ho, i jeho spolupracovníky, zcela očistil a označil za oběti komplotu. K policii se Macháček už nevrátil. Po odchodu od sboru pracoval ve firmě PH Com service company, jíž byl zakladatelem a spoluvlastníkem. Působil také jako člen poradní rady představenstva – Loomis Czech Republic, která se zabývá převozem hotovosti. V letech 2003 až 2016 pak byl ředitelem bezpečnosti České spořitelny.

Vyjma práce v bezpečnostním sektoru Macháček působí mimo jiné jako dobrovolník v předvýchově slepeckých psů – vodičů. V letech 2005 až 2009 aktivně pracoval pro středisko výcviku vodicích psů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky.

Pojišťovna Kooperativa, jíž se Macháček stal bezpečnostním manažerem, je součástí skupiny Vienna Insurance Group (VIG). Jde o předního specialistu na pojištění v Rakousku a ve střední a východní Evropě. Kolem padesáti společností v pětadvaceti zemích tvoří koncern s dlouhou tradicí, silnými značkami a velkou blízkostí klientům.

Na burze kótovaná Vienna Insurance Group je podnikem s nejvyšším ratingem v rámci hlavního indexu Vídeňské burzy ATX. Její akcie jsou kótovány i na Burze cenných papírů Praha. Předsedou představenstva a generálním ředitelem Kooperativy je Martin Diviš, který v pojišťovnictví působí od roku 1998.

Jan Hrbáček

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter