INZERCE

Ekonomové a analytici ČSOB. Zleva: Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny, Martin Kupka - hlavní ekonom ČSOB, Petr Dufek - analytik ČSOB. foto: Jiří Reichl, Ekonomický deník

Končící rok byl pro českou ekonomiku lepší, než se původně čekalo

Nenaplnění zahraničních hrozeb, které by mohly ovlivnit českou ekonomiku a vyšší spotřeba domácností mohou za to, že ekonomové ČSOB vnímají letošní rok jako lepší, než se očekávalo.

To, že ekonomický růst zpomaluje považuje hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka za přirozené. „Nedá se mluvit o žádné špatné zprávě, jelikož tento trend jsme očekávali,“ řekl Kupka. Podle něj jsou ukazatele české ekonomiky srovnatelné s okolními státy. Podle něj byly hlavním motorem růstu ve 3.čtvrtletí loňského roku investice, v letošním roce to byla především spotřeba domácností.

„V ČR vytvářejí dominantní podíl služby, ale také průmysl a to především ten automobilový. Stavebnictví je stále v ekonomické depresi, ale trochu se rozchází položky investic do inženýrských sítí a výstavba a to tak, že investiční část stále trpí nedostatkem příležitostí projektů – především těch z fondů EU, které pak vylepšují čísla celé ekonomiky,“ doplnil Kupka.

„Rok 2016 byl zvláštní – loni jsem říkal, že očekáváme růst 2,5%, což se naplnilo. Také jsem zmiňoval, že existuje řada geopolitických rizik, které mohou ekonomiku ohrozit. Řada z nich se však letos nevyřešila, ale zůstala v režimu „stand-by“. Například celosvětové volby a referenda nic nevyřešili. Mluvili jsme také o tom, že hrozí v roce 2016 kolaps Číny, ale to se nestalo a Čína pokračuje dál v expanzi. Spadne příští rok? Ruská expanze se také nevyřešila, na Ukrajině se sice bojuje, ale jako každý dlouhodobý konflikt, kde ne ní jasné, kdo je dobrý a kdo zlý, ztrácí na pozornosti. Celkově vzato, skončil pro českou ekonomiku rok 2016 nad očekávání dobře,“ řekl Martin Kupka.

Zhodnocení zahraniční ekonomiky 2016 a výhled na 2017

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Poštovní spořitelny, byl celosvětový ekonomický rok trochu slabší, než se očekávalo, což platí především pro USA, ale i pro EU. V následujícím roce eko

vývoj nezaměstnanosti v EU. Zdroj: TK ČSOB
vývoj nezaměstnanosti v EU. Zdroj: TK ČSOB

nanosti. V letošním roce jsme se dostali z 15 milionů na začátku roku lehce na 11 milionů. Poprvé od roku 2009 je celková nezaměstnanost pod 10%,“ uvedl Bureš a vyzdvihl zejména Španělsko, které se vypořádalo s obrovskou nezaměstnaností. Bureš očekává, že by nezaměstnanost v celé EU mohla v roce 2017 klesnout k 9 procentům,“ řekl Bureš. I proto se nárůst inflace omezí na efekty spojené s vyprcháním nízkých cen ropy a energií.

ECB  bude pokračovat v tisku Eur

Vývoj tisku Eur Evropskou centrální bankou. Zdroj: TK
Vývoj tisku Eur Evropskou centrální bankou. Zdroj: TK

„Evropská centrální banka do konce roku natiskne 810 miliard eur, a zvýší tak svou bilanci, která se nafoukla z dvou bilionů euro na cca 3,5 v tuto chvíli. To číslo ale není konečné a bude dále růst. Podle vlastního oznámení ECB by měla tisknout do března 2017 80 miliard euro a od dubna pak miliard 60. USA je na tom lépe, tak očekáváme dvojitý růst úrokové sazby. První z nich by mohl přijít ještě tento týden. Tento trend sílícího dolaru bude pokračovat, nevylučujeme, že EUR/USD může testovat paritu,“ řekl Bureš.

csob_parita

 

Domácí trendy

 Podle analytika ČSOB Petra Dufka česká ekonomika se za první 3 kvartály zařadila do průměrného růstu 2,5%. „Jsme jednou z nejzávislejších zemí na průmyslu,ale zároveň patříme do pásu nejlevnějších států, co se týče ceny práce. Evropský trh nemá sám o sobě růstový potenciál kolem 10%,“ doplnil kolegy Petr Dufek, analytik ČSOB. Ve výsledcích za první polovinu roku je podle něj vidět, že firmy přestaly investovat a chystají především konsolidaci. Podle vlastních průzkumů banky jsou však firmy ochotny investovat především do obnovy strojního vybavení a domácnosti do svého bydlení.

Vzhledem k tomu, že firmy považují nedostatek zaměstnanců za stále větší problém pro další expanzi, dá se čekat, že růst mezd bude nejen pokračovat, ale bude akcelerovat.

Velkou nejistotou je podle Dufka stavebnictví, jelikož nic nenasvědčuje tomu, že by se chystalo oživení. „Na jedné straně roste zásoba zakázek ze soukromého sektoru, ale stále vidíme obrovský výpadek zakázek veřejného sektoru, který nastal po dočerpání peněz EU. Z toho vyplývá, že pro léta 2021 a 2022 můžeme slíbit naprosto neuvěřitelný boom stavebnictví, jako tomu bylo před dvěma lety na konci programovacího období,“ dodal Dufek.

Banka také analyzovala trh volných pracovních míst a porovnala je s nabízenými platy na jednotlivých pozicích. Asi není překvapivé, že analýza zjistila, že největší poptávka je po nekvalifikované pracovní síle, která by se nejčastěji uplatnila v montážních závodech. Tam se nabízí průměrný plat pod hranicí 14.000 Kč hrubého. Zajímavé přitom je, že zaměstnanci pociťují ekonomický růst na svých výplatách ve větší míře než dříve.

csob_poptavka-po-zamestnancich

Vzhledem k tomu, že firmy považují nedostatek zaměstnanců za stále větší problém pro další expanzi, dá se čekat, že růst mezd bude nejen pokračovat, ale bude akcelerovat. „Nedostatek nových zaměstnanců nutí firmy zvyšovat mzdy rychleji, zvlášť u nedostatkových profesí, jako jsou pomocní dělníci či řemeslníci. Tento trend bude pokračovat i v roce 2017, avšak bude doprovázený i vyšší inflací. Ta nakonec umožní ČNB konečně uvolnit korunu z kurzového systému zavedeného v roce 2013,“ říká k tomu Petr Dufek, analytik ČSOB.

Jiří Reichl