Úterý, 17. května, 2022

Klidný regulátor se rozzuřil. Hrozí sankcemi firmám Bohemia Energy, Lumiusu i dalším

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetickému regulačnímu úřadu dochází trpělivost s postupem některých alternativních dodavatelů elektřiny a plynu. Stovky zákazníků si totiž každým dnem stěžují na nedodržení fixované ceny ze strany společností Bohemia Energy a Europe Easy Energy. Třetím problémovým dodavatelem je Lumius, který nečekaně ukončuje smlouvy na dodávky plynu velkým odběratelům.

V důsledku tisíců stížností od spotřebitelů i dalších podnětů ERÚ zahájil u třech jmenovaných společností šetření. V případě společností Bohemia Energy a Europe Easy Energy, které spadají do stejné podnikatelské skupiny vlastněné Jiřím a Hanou Písaříkovými, prošetřuje regulátor možné porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně podezření na užití zakázaných nekalých obchodních praktik.

„Stížností na chování těchto dvou firem se u nás schází extrémní množství, proto jsme se rozhodli výjimečně informovat veřejnost o našich krocích již ve fázi zahájení šetření. Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“ upozornil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Výsledek šetření úřad nesmí předjímat, obecně však za porušení zákona o ochraně spotřebitele může uvalit až pětimilionovou pokutu. V krajních případech, kdy dochází k opakovanému a závažnému porušování zákonů, pak může úřad přistoupit i k odebrání licence. K tomuto „trestu smrti“ přistoupil úřad v minulosti pouze jednou, týkalo se to společnosti Stabil Energy.

Mezi poškozené patří i teplárny

Třetí ze jmenovaných společností, Lumius, zase zákazníkům rozesílá sdělení, kde jim oznamuje ukončení dodávek plynu. Mezi poškozenými zákazníky jsou přitom i teplárny, které dodávají teplo do domácností. Současně společnost do systému operátora trhu již zadává požadavky na zkrácení dodávek plynu.

Kdyby společnost Lumius vyhlásila úpadek, o její odběratele by se postaral dodavatel poslední instance, avšak s výjimkou těch, jejichž odběr přesahuje 630 megawatthodin plynu ročně. Zvolený postup, kdy společnost ukončila dodávky pouze některým zákazníkům, ale v praxi znamená, že si všichni oslovení odběratelé musejí okamžitě sehnat nového dodavatele. To jim způsobuje komplikace například ve vztahu k lhůtám vyplývajícím ze zákona o veřejných zakázkách.

ERÚ svůj postup považuje za výstrahu všem dodavatelům, kteří by své obtíže chtěli řešit na úkor spotřebitelů v rozporu se zákony. „Smlouvy se mají plnit, a to platí pro obě strany, i za současných podmínek, kdy ceny energií na burzách dramaticky rostou. Pokud naše řízení potvrdí jednání obchodníků v rozporu se smlouvami nebo případné jiné protiprávní jednání, podá ERÚ trestní oznámení na jednatele takovýchto společností,“ varuje Stanislav Trávníček.

Dramatickému vývoji na trhu s elektřinou a plynem se Ekonomický deník v minulých dnech opakovaně věnoval. Upozornil třeba na prudké zdražení dodávek energie od Bohemia Energy či Europe Easy Energy. Vydali jsme také aktuální přehled dodavatelů, kteří v poslední době zdražili elektřinu nebo zemní plyn.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter