INZERCE

Jak na daně: 5+1 dobrá rada zadarmo

Termín daňového přiznání letos připadá na první dubnový den. Přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy týkající se této nepříjemné události. 

Kdy musí být daňové přiznání odevzdáno?

Daňové přiznání musí být pro letošní rok podáno nejpozději 1. dubna. Při podání poštou rozhoduje razítko na dopisu. Jistota je pak samozřejmě osobní podání nebo využití datové schránky (pro její vlastníky platí povinnost podat přiznání touto cestou). V případě, kdy je přiznání doručeno se zpožděním větším než 5 pracovních dní, hrozí poplatníkovi ze strany finančního úřadu pokuta. V praxi to znamená, že například přiznání k dani z příjmů doručené na FÚ po 1. 4. 2015 – nejpozději však 9. 4. 2014 – je podání pozdní, ale stále za něj pokuta nehrozí.

Daň je třeba zaplatit ve lhůtě pro podání přiznání. To znamená, že 1. 4. musí být platba daně připsána na účet FÚ či složena v hotovosti v pokladně správce daně. Úrok z prodlení za pozdní platbu vzniká pátým pracovním dnem po dni splatnosti. Je-li provedena hotovostní platba či připsána částka daně na účet správce daně po 1. 4. 2015, ale nejpozději 8. 4. 2015, pak se sice jedná o pozdní platbu, ale ještě bez sankce. Úrok z prodlení se vztahuje až na platby od 9. 4. 2015.

Daní se příležitostné příjmy?

Daňové přiznání za rok 2014 se nepodává při příjmech do 30 tisíc korun z příležitostných činností. Typickými příklady jsou pronájmy movitých věcí, příjmy z pěstitelství nebo chovatelství. Limitem je roční příjem, nikoliv hrubý zisk. Aby se jednalo o příležitostný příjem, nelze mít pro tuto činnost živnostenské oprávnění a musí se jednat o jednorázové činnosti a služby. Příležitostný příjem třeba formou prodeje ovoce ze zahrádky může mít jak zaměstnanec, tak i živnostník nebo penzista. Při překročení limitu je ovšem nutné zahrnout veškerý příjem z příležitostných činností do daňového přiznání.

Platí se při prodeji nemovistosti daň z příjmu?

Z prodeje domu nebo bytu se neplatí daň z příjmu, má-li prodávající v prodávané nemovitosti bydliště nejméně 2 roky bezprostředně před prodejem. Prodávající, který neměl v prodávané nemovitosti bydliště 2 roky, nebude tento příjem zdaňovat pouze v případě, že danou nemovitost vlastnil před prodejem déle než pět let. U družstevního bytu se jedná o převod členských práv družstva a z převodu se neplatí daň z příjmu, pokud je doba mezi nabytím a převodem členských práv delší než pět let. Pohlídání si časového testu je velmi důležité s ohledem na čistý příjem z prodeje a splnění daňové povinnosti. Příjem získaný z prodeje auta je od daně osvobozen, když doba mezi nabytím a prodejem dané věci přesahuje dobu jednoho roku. Kupříkladu při prodeji darovaného auta po půl roce se tedy z inkasovaných peněz daň z příjmu odvádí.

Jak je to s výdělkem z prodeje cenných papírů?

I příjmy z prodeje cenných papírů jsou od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny, jestliže doba mezi nabytím a převodem cenných papírů při jejich prodeji překročí lhůtu 3 roky. Ještě v roce 2013 byla ovšem lhůta jen šestiměsíční, podmínky se tedy od roku 2014 značně zpřísnily. Drobní investoři však nemusejí časový test dodržet, pokud za rok 2014 činily příjmy z prodeje cenných papírů méně než sto tisíc Kč. Důležité je však pamatovat, že limitem je příjem z tohoto prodeje, nikoliv zisk.

A co osvobozené příjmy?

Fyzické osoby mají nově povinnost oznámit finančnímu úřadu každý jednotlivý příjem osvobozený od daně, pokud je vyšší než pět milionů korun, například dary nebo dědictví. Sankce za nesplnění této povinnosti může dosáhnout 10 až 15 procent z hodnoty neoznámeného osvobozeného příjmu. Opatření má zajistit účinnější kontrolu skutečných příjmů. V současné době nemá finanční úřad informace o tom, pokud má nějaká osoba osvobozený příjem v takovéto výši – a tento stav věcí byl doposud předmětem častých výmluv a vykrucování. To by mělo letos skončit.


Vyčerpávající přehled toho, nač si dát při podávání daňového přiznání pozor, zpracovala poradenská společnost KPMG.

-of-