Středeční setkání kartelu OPEC, ve kterém Írán podpořil zamrznutí produkce, poslalo cenu ropy nahoru. Hranice 30 dolarů byla překonána a cena ropy Brent vystoupala až k 34 dolarům.
Spekulanty vylekalo především oficiální politické prohlášení Íránu: „Podporujeme rozhodnutí OPECu zmrazit těžbu ropy s cílem stabilizovat trh a ceny,“ uvedl íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne. Po tomto vyjádření následoval prudký růst cen ropy právě k hranici 34 dolarů. Írán tak předvedl ukázkovou mediální manipulaci: Írán sice rozhodnutí OPECu „podporuje“, ale těžbu nijak snižovat nehodlá. Naopak. Je to totiž nedávno, co byly Íránu zrušeny tvrdé sankce uválené Spojenými státy kvůli údajnému jadernému vyzbrojování. Nyní chce země získat svůj ztracený podíl na trhu.
Írán také ukázal, že nejedná zas tolik jednotně a rozhodnutí ohledně vrácení ropné produkce k lednu někteří významní představitelé pro obchod s ropou kritizovali: „Požadavek vůči Íránu na zmražení ropné produkce na určitou úroveň je nelogické. Když byl Írán pod sankcemi, tak některé země zvýšily svou těžbu a způsobily pokles cen ropy. Jak mohou nyní očekávat, že Írán bude spolupracovat a zaplatí nyní tuto cenu?“ řekl například íránský velvyslanec OPECu Mehdi Asali.
Írán mediálně manipuloval, cena krátkodobě vzrostla
Ukazuje se tak, že se nejspíše jednalo o zdatnou mediální manipulaci, kdy měl kartel vůči veřejnosti jednat jako jeden člověk, který tvrdí, že podnikne opatření k zastavení pádů cen ropy. Írán, na kterém však dohoda z velké míry závisela, si však půjde vlastní cestou zvyšování těžby a navrácení ztraceného tržního podílu.
A koneckonců, zmrazení produkce na lednovou úroveň se může zdát jako odvážný krok, podle analytiků však rozhodně trh s ropou nezachrání: nadále zůstane v přebytku. Cena tak mohla krátkodobě vzrůst, dlouhodobě ale může jít směrem dolů. Čtěte také: ANALYTICI: ROPA MŮŽE BÝT I ZA 10 DOLARŮ ZA BAREL
Arsen Lazarevič