Snaha celebrit podpořit newyorský projekt potravinových lístků pro sociálně slabé životem za 29 dolarů týdně vyvolává mezi chudými lidmi zejména pobavení.
“Mohla byste nám ukázat, kterých jednadvacet jídel jste z tohoto nákupu uvařila pro svou rodinu,” optal se na sociální síti Twitter filmové hvězdy Gwyneth Paltrowové jeden uživatel. Herečka neodpověděla, nicméně výzva #FoodBankNYCChallenge začala žít vlastním životem. Nutno rovnou poznamenat, že to je život, který se značně odlišuje od toho co od ní marketéři očekávali.
Žít si jako chudina
Celá výzva je součástí jinak bezesporu bohulibého projektu, který je známý jako SNAP, tedy Supplemental Nutrition Assistance Program. Jeho účelem je vylepšit životní podmínky 1,8 milionu obyvatel New Yorku, kteří spadají do nízkopříjmové kategorie. V rámci projektu SNAP chudé rodiny jednou měsíčně dostávají lístky v hodnotě devětadvacet dolarů, za které si mají vylepšit – jak ostatně vyplývá z názvu celého projektu – jídelníček.
Herečka Gwyneth Paltrowová se “blýskla,” když na svůj twitterový účet vystavila stravu, která sice stála devětadvacet dolarů, ale nutriční bombu by z ní neupatlal ani některý z mnoha populárních televizních kuchtíků. Zejména uživatele sociálních sítí zaujala Paltrowové volba sedmi kusů limetek a dvou různých druhů lilku v kombinaci s jedním rajčetem a pytlíkem černých fazolí.
Američané jsou jednoduše citliví na připomínky toho, že každý desátý z nich podle střízlivých údajů žije pod hranicí chudoby. Paltrowová sice neudělala nákup, který by nakoupila třeba hispánská svobodná matka, která je aktuálně nejobvyklejší příjemkyní lístků SNAP, aspoň se ale pokusila pomoct.
Přinejmenším se jí povedlo upozornit na zajímavý fakt. SNAP se v New Yorku ukazuje jako velice efektivní způsob podpory chudých lidí a tak ho začínají přejímat další americké státy. Třeba v Kansasu se rozhodli “přistoupit k tomuto způsobu podpory sociálně slabých, ovšem upravit ji tak, aby zohledňovala rozdíly mezi podmínkami na východním pobřeží a Kansasem.”
V praxi to vypadá tak, že bodří Kansasané zakázali SNAP využívat například na koupi výletních jachet nebo na návštěvy plaveckých bazénů, což je mimochodem zajímavý poznatek k problematice toho jak si venkované představují život ve městě.
Gwyneth Paltrowová se po posměšcích, které se snesly na její hlavu odmlčela, uvažovat ale začaly federální úřady. Ukazuje se, že významným faktorem negativně ovlivňujícím sociální status obyvatel v USA je to zda mají nebo nemají občanství. Často ho nezískávají prostě proto, že na to nemají dost peněz – a následně vypadávají ze sociální záchytné sítě. Leccos nasvědčuje tomu, že bizarní kauza limetek jedné filmové hvězdy přispěje k tomu, že chudí obyvatelé USA po čtyřech letech pobytu získají občanství automaticky.
Možná jim to pomůže víc než potravinové lístky.
Ondřej Fér