INZERCE

Ilustrační foto: Wikipedia

Hotely a restaurace jsou pro EET, levné hospody to odnesou

Podle Asociace hotelů a restaurací není v pořádku, když restaurace prodává denní menu za osmdesát korun. 

S podporou zákona o elektronické evidenci tržeb on-line v reálném čase vystoupil na konferenci k návrhu zákona prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podle jeho slov je na čase, aby se narovnaly podmínky podnikání v gastronomii a z trhu zmizely restaurace, které prodávají jídlo za 49 korun. Václav Stárek označil takový podnik za nenormální. V souvislosti se zákonem bude rovněž nutné řešit odpovědnost zaměstnanců.

Restaurace mají být první, na koho bude uvalena povinnost zavést evidenci tržeb on-line a podle slov Václava Stárka v gastronomii bez pochyb funguje šedá ekonomika, i když horší situace je ve stavebnictví. „Jakýkoli obor, který stojí jednou nohou v šedé ekonomice, není normální řešení,“ řekl Václav Stárek, který uvedl konkrétní příklady

Pohostinství v Čechách je podle něho na vysoké úrovni, ale současně existují restaurace, které zde už deset let neměly být. „Jestliže je někdo schopen vyrobit a prodávat jídlo za 49 korun, tak to není v pořádku. Hospoda, která může prodávat denní menu za 80 korun, není v pořádku,“ jmenoval příklady, které označil za drastické.

Podle slov Václava Stárka po zavedení zákona o elektronické evidenci tržeb ubude na trhu gastronomických zařízení. „Ale právě toto chceme, aby se narovnaly podmínky podnikání,“ vysvětlil Václav Stárek, podle kterého jde o nekalou konkurenci a přístup asociace není přístupem ve stylu „sousedovo prase“, nýbrž pokusem nastavit rovné podmínky pro všechny. Snahu asociace podporuje podle Stárka 92% členů Asociace hotelů a restaurací.

Členům Asociace hotelů a restaurací podle něho vadí, když jedna jídelna prodává jídlo za 30 korun, a restaurace vedle kvůli tomu může rovnou zavřít. „Nám vadí, když jedna restaurace platí DPH a druhá restaurace je rozdělená na tři části, snídaně dělá babička, obědy dělá dědeček a večeře dělá teta, nejsou plátci DPH, pro maso si chodí naproti do řeznictví, takže nepotřebují žádný doklad, a to maso prodávají tak, že žádný doklad nemají, tak potom mohou prodávat za 60 korun porci jídlo, nemluvím už vůbec o zaměstnancích,“ uvedl doslova Václav Stárek.

Pro nastolení rovných podmínek v podnikání v gastronomii by podle Václava Stárka měl zákon o sledování tržeb on-line platit naprosto ve všech oblastech, kde se účtuje hotovost, včetně například prodeje jídel u benzínových pump. Asociace hotelů a restaurací rovněž volá po plošných kontrolách tak, aby daň platili všichni.

Dejme císařovi, co je císařovo, o to tady jde

Na dotaz na konferenci přítomného člena Asociace hotelů a restaurací pana Pánka, jak se bude řešit odpovědnost zaměstnanců ve vztahu k zákonu a k sankcím, když zaměstnanec odpovídá za škodu do výše tří platů, zatímco sankce v zákoně uvádí pokutu ve výši 500 tisíc korun nebo dokonce uzavření provozovny, potvrdil Václav Stárek, že jde o problém. Provozovatel hotelu s dvěma sty zaměstnanci, z nichž tři kradou a prodávají načerno a přijde na to nikoli zaměstnavatel, ale finanční úřad, by podle něho měl mít možnost vyhodit dotyčného na hodinu.

Prezident asociace rovněž nesouhlasí se „stanovením výše pokuty s přihlédnutím k poměrům pachatele“, jak se píše v návrhu zákona o sledování tržeb on-line, a žádá stejné sankce pro všechny, nikoli podle momentálních majetkových poměrů podnikatele. Přítomný člen asociace Pánek tuto formulaci o různě vysokých pokutách podle majetku delikventa přirovnal ke „schůzce Gottwalda se Slánským, na které se dohodnou, jak to udělají s kulakama“. K tomuto bodu se vyjádřil ředitel legislativní sekce Hospodářské komory Ladislav Minčič, který vysvětlil, že jde o švédský právní model, kdy například výše pokuty za dopravní přestupek se odvozuje od majetku delikventa a bohatí platí vyšší pokutu než chudí.

Nad čím tady pláčeme? vznesl Václav Stárek otázku k těm podnikatelům, kteří návrh ministerstva financí o elektronické evidenci tržeb on-line na konferenci kritizovali. „Dejme Bohu, co je boží. Dejme císařovi, co je císařovo, o to tady jde,“ uvedl Václav Stárek doslova. Ani skutečnost, že podnikatel má být podle ministerstva financí pod on-line dozorem státu, nepovažuje za negativní. „Dnes hovořit o Velkém bratru je směšné, protože je všude kolem nás,“ uvedl Václav Stárek narážku na projev předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka, který naopak bránil podnikatele před drastickým zásahem státu do jejich soukromí a před sledováním obchodního chování podnikatelů a možným zneužíváním získaných dat.

Konference organizovaná Hospodářskou komorou ČR se konala 3. března 2015, úvodu se účastnil ministra financí Andrej Babiš se svojí náměstkyní Simonou Hornochovou.

Irena Válová

Článek vyšel na našem sesterském webu Česká justice.