INZERCE

Michaela Marksová-Tominová, tedy minulá ministryně práce a sociálních věcí, je ještě podepsaná pod novými platovými třídami. Zdroj fotografie: oficiální osobní profil na Facebook.com

Horší než jsme si mysleli – pokud se nezmění smlouvy na MPSV, škoda přesáhne miliardu. Většina jde za vedením Marksové

Pokud se nezmění stávající právní stav v oblasti sociálních dávek, jen u jednoho systému by mohla škoda podle NKÚ do konce roku 2020 překročit miliardu. Současné vedení MPSV navíc neví, kolik jeho předchůdci zaplatili za strategie rozvoje ICT. MPSV do konce roku 2017 neimplementovalo ani jeden z agendových systémů na výplatu dávek a tím nenaplnilo projekt Modernizace agendových informačních systémů, jehož realizace byla jedním z cílů Strategie informačních a komunikačních technologií 2015+.

Nejvyšší kontrolní úřad se ve své poslední kontrole Ministerstva práce a sociálních věcí zaměřil na období leden 2013 – únor 2018. Jak jsme včera informovali, kontroloři přišli na porušení rozpočtové kázně v celkové výši 737 milionů korun. Ekonomický deník po prostudování kontrolního závěru zjistil, že se tato částka může vyšplhat výrazně přes miliardu korun. Pokud zůstanou platit stávající smlouvy.

Jak šel čas s českými ministry práce a sociálních věcí v období, které kontroloval NKÚ. Zdroj: wikimedia

V kontrolovaném období, na které se Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zaměřil se v čele resortu vystřídali tři šéfové. Dvě ministryně (Ludmila Müllerová – TOP 09) a Michaela Marksová (ČSSD) a nestraník František Koníček. Zatímco z vlády Koníčka a Müllerové zástupci NKÚ kontrolovali „jen“ půl roku. U Marksové to bylo celé funkční období. Proto jde také většina zjištěných pochybení za touto ministryní a jejími podřízenými.

Problémům s IT systémy MPSV se Ekonomický deník věnuje velice detailně a pravidelně. Například už v dubnu 2016 jsme psali o tom, že se tendr na dávky výrazně komplikuje. V listopadu 2017 jsme upozornili na to, že s velkou pompou ohlášená výpověď smlouvy s OKsystem na administraci sociálních dávek nahrává do karet OKsystem.

To nyní potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad, když v kontrolním nálezu konstatuje, že v důsledku odstoupení od smlouvy o vytvoření Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí – „IS Sociální dávky“ a poskytování souvisejících služeb se prodlužuje závislost MPSV na dodavateli stávajících agendových systémů na výplatu nepojistných sociálních dávek, protože implementace IS Sociální dávky se prodlouží minimálně do 1. 1. 2021.

NKÚ: Pokud bude MPSV pokračovat v nastaveném trendu, vynaloží do roku 2020 zbytečně až 723 milionů

NKÚ poskytování služeb podpory provozu na stávající agendové systémy vyhodnotil jako nehospodárné vynakládání peněžních prostředků, přičemž u systémů na výplatu nepojistných sociálních dávek tato nehospodárnost dosáhla v roce 2017 celkové výše 241.140.900 Kč s DPH. MPSV nový agendový systém Sociální dávky plánuje spustit k 1. 1. 2021, tím je vytvořen prostor pro další nehospodárné vynakládání peněžních prostředků na zajištění agendy výplaty nepojistných sociálních dávek v letech 2018 až 2020. Za předpokladu, že nový agendový systém Sociální dávky bude spuštěn k 1. 1. 2021, vynaloží MPSV v letech 2018 až 2020 nehospodárně dalších až 723.422 700 Kč s DPH,“ uvádí se v kontrolním závěru Nejvyššího kontrolního úřadu.

Rozhodnutí o odstoupení od smlouvy s OKsystemem v listopadu 2017 bylo učiněno za ministrování Michaely Marksové. Podepsán je pod ním pravděpodobně ředitel odboru ICT Jiří Károly. Celou tiskovou zprávu k této události si můžete přečíst na ministerských stránkách. Naše texty analyzující výpověď smlouvy pak zde: Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem (16. 11). V tomto textu jsme upozornili, že za tehdejší smlouvu, která paradoxně platí i dnes, MPSV hradí společnosti OKsystem cca půl miliardy korun ročně a po nasazení nového informačního systému by se úhrada snížila na méně než 40 mil. korun ročně. Podrobně jsme se tomuto paradoxu věnovali v následujícím článku.

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem

Takže jen v tomto případě – pokud bude dodržen stávající právní stav – je škoda vyčíslená NKÚ do konce roku 2020 na 964.563.300 Kč s DPH. Tedy těsně pod 1 miliardu korun.

V některém z dalších textů se budeme věnovat dalším zjištěním NKÚ.

Jiří Reichl