INZERCE

Jedna z nově postavených větrných elektráren na jihu Ukrajiny. Foto: DTEK (tisková zpráva)

Ukrajinci zvládli i pod ruským útokem postavit větrné elektrárny, a to jen 100 kilometrů od fronty

Ukrajinská energetická skupina DTEK zvládla v době válečného konfliktu něco nevídaného – postavit a spustit větrnou farmu. První fáze Tylihulské větrné elektrárny zahrnuje 19 turbín o celkovém výkonu 114 megawattů, které ročně vyrobí až 390 milionů kWh elektřiny. Jak DTEK oznámil v tiskové zprávě, do první fáze investoval zhruba 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun).

Investor vyzdvihuje fakt, že se jedná o jedinou větrnou farmu na světě, která vyrostla během velkého válečného konfliktu. Nachází se na jihu země v Mykolajivské oblasti, a to pouhých 100 kilometrů od frontové linie, tedy od nejbližších pozic ruských okupantů. Dodavatelem technologie je dánský výrobce Vestas, konkrétně se jedná o stroje typu V162 s instalovaným výkonem jedné turbíny 6 MW.

Samotná výstavba začala na konci roku 2021, krátce po ruské invazi v únoru loňského roku však musel DTEK výstavbu přerušit. Ruští útočníci tehdy málem dobyli půlmilionový Mykolajiv a zahraniční dodavatelé raději z místa evakuovali personál a vybavení. Po ústupu Rusů se v létě podařilo výstavbu obnovit. „Zaměstnanci pracovali v neprůstřelných vestách a od srpna 2022 do dubna letošního roku strávili přes 300 hodin v protileteckých krytech pod neustálou hrozbou raketových útoků,“ upozornil DTEK.

Na zmíněnou první etapu má navázat druhá, zahrnující 64 větrných turbín. Instalovaný výkon celého větrného parku poté vzroste na 500 megawattů. Přiblíží se tak výkonu největšího větrného parku v černomořské oblasti, kterým je Fântânele-Cogealac v Rumunsku. Tuto 600MW větrnou farmu postavila v letech 2008 až 2010 Skupina ČEZ, avšak předloni ji prodala australské finanční skupině Macquarie. Pro srovnání: výkon všech větrných elektráren v Česku dosahuje 340 MW.

Profil skupiny DTEK

DTEK je největší soukromou energetickou skupinou v ukrajinské energetice. Vlastní ji zřejmě nejznámější a nejbohatší ukrajinský byznysmen Rinat Achmetov. Historicky DTEK se zaměřovala hlavně na uhelnou energetiku, těžbu fosilních paliv a rozvodné sítě, od roku 2012 začala investovat do zelené energetiky. Koncernová strategie hovoří o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040 a exportu přebytků zelené energie do zemí EU.

„Tylihulská větrná elektrárna je symbolem odporu Ukrajiny vůči ruským pokusům dostat Ukrajinu do podřízenosti. DTEK se připravuje na výstavbu druhé etapy. Společnost bude i nadále přispívat k realizaci ukrajinské strategie vybudovat do roku 2030 kapacity obnovitelných zdrojů v rozsahu 30 GW. Ale dokončením první fáze vysíláme signál našim mezinárodním partnerům, že mohou na Ukrajině investovat již dnes, aniž by čekali na konec války,“ uvedl vlastník holdingu DTEK Rinat Achmetov v tiskové zprávě.

(dtr)