Sobota, 25. června, 2022

Prodáno nejvyšší nabídce. Skupina ČEZ dokončila své stažení z Rumunska

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dnes došlo k vypořádání prodeje rumunských aktiv mezi Skupinou ČEZ a fondy spravovanými australskou Macquarie Infrastructures and Real Assets (MIRA). Transakce zahrnuje celkem sedm rumunských společností, z nichž nejdůležitější je rozvodná síť v regionu Oltenia a větrný park v oblasti Dobrudža. Protahuje se naopak stažení z bulharského trhu.

Skupina ČEZ v souladu s novou strategií spustila prodejní proces v případě rumunských aktiv v září 2019. Podpis kupní smlouvy s vítězem soutěže proběhl loni v říjnu, transakci následně schválil evropský antimonopolní úřad a rumunská bezpečnostní rada. ČEZ nicméně zůstane v Rumunsku v omezené míře přítomný, zůstává mu poskytovatel energetických služeb High-Tech Clima a velkoobchodník s energiemi CEZ Trade Romania.

MIRA je celosvětově největším správcem infrastrukturních aktiv. Je součástí Macquarie Group, která patří mezi největší australské společnosti dle tržní kapitalizace. Ani z českého pohledu se nejedná o neznámou společnost. Fondy MIRA totiž od roku 2013 vlastní podíl v největší síti plynovodů v Česku – ve společnosti GasNet. Od října 2019 ji ovládá ze sta procent. Jiný fond ze skupiny Macquarie již řadu let vlastní České radiokomunikace.

ČEZ vstoupil na rumunský energetický trh v roce 2005 koupí distribuční společnosti Electrica Oltenia, která působí v jihozápadní části země. Obsluhuje zde přibližně 1,4 milionu zákazníků. Později ČEZ v Rumunsku investovat také do stavby 240 větrných elektráren o celkovém výkonu 600 megawattů a odkoupil malé vodní elektrárny o výkonu 22 MW. Také jich se týká převod pod křídla Australanů.

Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, ČEZ má v plánu také stažení z bulharského trhu či z výroby elektřiny v Polsku. Bulharské dceřiné firmy již dříve ČEZ prodal místní podnikatelské skupině Eurohold, jenže ta zatím skládá dohromady kupní cenu ve výši 335 milionů eur. Financování hledá například i formou emise akcií na burze. „Očekáváme, že Eurohold financování získá a že se prodej uskuteční do 30. června,“ uvedl před dvěma týdny finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter