Všechno je jinak. Řecko svým věřitelům nabízí nový jízdní řád splátek svého enormního dluhu, tamní banky se propadají do chaosu.
Řecko v úterý předložilo nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur. Současně bankrotující země požádala Mezinárodní měnový fond o další čas na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur.
Levicová vláda premiéra Tsiprase krátce před vypršením lhůty MMF oznámila, že navrhuje dvouletou dohodu s Evropským stabilizačním mechanismem na úplné pokrytí svých finančních potřeb a s paralelní restrukturalizací dluhu. Řecko, které předevčírem s halasným bouchnutím dveřmi odešlo od jednacího stolu, od něj vlastně nikdy nevstalo. Syriza bude vždy usilovat o schůdné řešení a chce zůstat v eurozóně.
„Jediným důvodem proč Alexis Tsipras operoval s referendem, byl podle všeho právě tento okamžik,“ míní Marco Vicenzino z agentury Reuters.
Nepříjemným překvapením pro řeckého premiéra i jeho ministra financí (či spíše jejich nedostatku) Varufakise tedy asi byl postoj evropského společenství. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem totiž upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Německá kancléřka Angela Merkelová rovnou prohlásila, že do nedělního řeckého referenda o návrzích věřitelů není v Německu debata na toto téma možná.
Agentura Standard&Poor’s mezitím pokračovala ve snižování ratingu Řecka. Po včerejším ponížení celkového ratingu na CCC- došlo i na banky. Standard & Poor’s zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost. Důvodem je omezení činnosti bank řeckou vládou a názor agentury, že bez další podpory ze strany Evropské unie je pro Řecko do šesti měsíců nevyhnutelný bankrot. Doposud měly National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní.
„Současná situace směřuje k jedinému závěru,“ nechal se slyšet hlavní ekonom londýnské Berenberg Bank Holger Schmieding. „Jediné peníze, které Mezinárodní měnový fond Řecku bude vyplácet, budou humanitární pomoc.“
Mohlo by vás zajímat
O půlnoci Řecko stále ještě není v bankrotu, dělí ho od něj ale už jen technické lhůty. Jak oznámil Mezinárodní měnový fond, klíčová splátka totiž na účty MMF nedorazila.
-of-