Z kulometné smršti dobrých, špatných a protichůdných zpráv o blížícím se vyvrcholení řecké krize vybíráme ty podstatné, zajímavé a nečekané.
Asi tou nejpodstatnější informací uplynulého dne je, že Řecko Mezinárodnímu měnovému fondu neuhradí úterní splátku ve výši 1,6 miliardy eur. „Řecko oznámilo, že MMF nezaplatí. Tím odpadají jakékoli budoucí platby prostřednictvím MMF,“ uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To je informace, kterou jsme vesměs očekávali, je ale na místě připomenout, co v této souvislosti řekla Christine Lagardeová. Obvykle nejasně se vyjadřující šéfka MMF se nechala slyšet, že“pokud Řecko peníze nezaplatí, bude to znamenat platební neschopnost země.“
„Řecká vláda si i přes populistické kroky dobře uvědomuje, že dřív nebo později bude muset přijít bankrot,“ napsala ve Wall Street Journalu reportérka Nektaria Stamouli.
Zklamaný a zrazený Juncker
Jean-Claude Juncker na rozdíl od kryptické šéfky MMF nejde pro ostřejší slovo daleko. Včera jedno takové zaznělo i od něj: „Evropská unie nemá Řecku co dalšího nabídnout,“ prohlásil Lucemburčan.
Přepis zásadní Junckerovy řeči si v originále můžete přečíst ZDE.
„Tady nejde o vítěze a poražené. Buď vyhrajeme všichni, nebo všichni prohrajeme. Jsem hluboce sklíčen a rozesmutněn událostmi, které se v Evropě v uplynulou sobotu odehrály. Během jediné noci dostalo evropské svědomí těžkou ránu. Dobrá vůle jaksi zmizela. Po veškeré snaze, kterou jsem ukázal, po veškeré snaze (Evropské) komise a dalších zapojených institucí se cítím trochu zrazen, protože lidé pořádně neberou v úvahu mé osobní úsilí a úsilí bezpočtu dalších,“ zdůraznil z dlouhého a emocemi nečekaně nabitého Junckerova proslovu editor BBC.
Ve stručnosti si připomeňme, co na téma dalšího jednání řekli další významní evropští činitelé: „Můžeme obnovit diskuse o podpoře Řecka v kterékoli chvíli,“ uvedl francouzský ministr zahraničních věcí Michel Sapin. Kancléřka Angela Merkelová se dala slyšet, že „pokud Řecko stávajícím podmínkám řekne ne, bude to velmi, velmi zlé.“ A konečně guvernér Evropské centrální banky Ewald Nowotny diplomaticky prohlásil, že v případě, že by se Řecko v referendu vyslovili pro zastavení dalších jednání, znamenalo by to výrazné omezení vyjednávacího prostoru. Z úst opatrného bankéře vědomého si své odpovědnosti to je jen varianta tvrdých slov pana Junckera.
Pondělní situaci dokresluje zpráva, která přišla od agentury Standard&Poor: Ta dál ponížila hodnocení úvěrových závazků Řecka. Pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu, dosahuje v současnosti zhruba 50 procent, uvedla agentura. Rating dlouhodobých závazků Řecka spadl na stupeň CCC-, agentura přitom nevylučuje, že by rating mohla ještě zhoršit.
Akciové trhy v eurozóně v pondělí zaznamenaly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011.Dolů je stáhla prohlubující se dluhová krize v Řecku. Index Euro STOXX 50, který zahrnuje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu.
-of-