Jak se ukázalo, přinejmenším vládní politici v Česku se domnívají, že naplnění černého scénáře řecké krize by domácí ekonomiku nijak nezasáhlo.
„Z hlediska přímých dopadů rozhodně Česká republika nebude patřit k těm, které by to měly nějak významně zaznamenat především proto, že naše pohledávky jsou minimální v porovnání s některými ostatními evropskými státy,“ nechal se slyšet třeba sociálně demokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Naše firmy a občané se nemají čeho obávat,“ řekl pro změnu ministr financí Andrej Babiš z ANO.
Ministrovi zahraničí lze jeho ničím nepodložený optimismus odpustit, není ekonom a navíc správně podotýká, že „potíže Řecka se mohou spíše projevit na celkovém výkonu evropské ekonomiky.“ V případě ministra financí je taková bezstarostnost alarmující. Česko je totiž (což bude možná pro některé politiky překvapující), na evropské ekonomice závislé jako nemluvně na matčině prsu. Ze zkušeností navíc víme, že Česko v rámci Evropy není žádným samospasitelným ostrovem. Naposledy jsme jásavé vize o tom, že se Česku dopady globální krize vyhnou, slyšeli zhruba před sedmi lety; následovalo krušné zjištění, že tomu tak není.
Ke skutečné krizi ale možná nakonec nemusí dojít. Premiér Tsipras totiž zjistil, že jeho politické tance Evropu nijak neoslnily, zanechal jich a je nakloněn přijmout podmínky, které ještě předevčírem označil za nepřijatelné.
Tsiprasův dopis (více jsme o něm psali ZDE) podle slibuje, že vláda Syrizy přijm navrhované změny systému daně z přidané hodnoty s výjimkou slevy pro řecké ostrovy. V otázce úspor v důchodovém systému Tsipras žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.
Řecký premiér se svými divokými manévry dostává do situace, kdy přestává být vypočitatelným partnerem. „S takovým člověkem je těžké dělat byznys,“ shrnul to v lehké (ale nikoliv příliš lehké) nadsázce Petr Zenkner z Euroskopu. Pan Tsipras se dostal do situace čarodějova učně, který vyvolal duchy, jichž se nemůže zbavit. Těmi duchy budiž míněno referendum, ke kterému dojde v neděli. Euroskupina totiž s dalším jednáním očividně čeká až na jeho výsledky. Patologičtí zastánci demokracie za jakoukoliv cenu, jen když ji zaplatí někdo jiný, by měli být spokojeni. Pro Evropu se partnerem místo nevypočitatelného levicového aktivisty stal přímo řecký lid.
-of-