Technologické společnosti Google a Apple jsou známé tím, že se nejrůznějšími způsoby vyhýbají placení daní prostřednictvím specifických daňových dohod. Možná však již brzy budou minulostí.

Google se ve středu snažil obhajovat své vyrovnání s britskými daňovými orgány, které ho bude stát 130 milionů liber. V dopise pro Financial Times argumentoval, že tento krok byl plně v souladu s britským právem. Společnost Apple zase tvrdí, že nebude, na základě vyšetřování bruselského vyšetřování, platit nic navíc a nepřeruší daňovou dohodu, kterou má uzavřenou s Irskem.

Situaci také musel v parlamentu řešit britský premiér David Cameron, který dostal nepříjemné otázky ohledně daňové dohody se společností Google. Opoziční předák Jeremy Corbyn premiéra tvrdě kritizoval: „Proč tu existuje jedno daňové pravidlo pro velké nadnárodní společnosti a další pro obyčejné, malé podniky nebo osoby samostatně výdělečné činné?“  Ve čtvrtek zase skotská národní strana uvedla, že již napsala dopis Evropské komisi s tím, že požaduje vyšetření daňové dohody, která by mohla být považována jako státní podpora. „Víme velmi málo o tomto vyrovnaní,“ řekl Stewart Hosie, předseda skotské národní strany.

Eurokomisařka: Podíváme se na to

Volání Hosieho by mohla vyslyšet eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která může Googlu pořádně zatopit. Dánská komisařka totiž už zahájila vyšetřování ohledně dominance Googlu ve vyhledávání a vyšetřuje také daňové zvýhodnění společnosti Apple. Pro BBC řekla, že se celou věcí bude intenzivně zabývat: „Pokud zjistíme, že existuje něco, s čím si máme lámat hlavu a někdo nám píše, že něco možná není tak, jak by mělo být, tak se na to podíváme,“ řekla.

Obchodní manažeři ze Silicon Valley se však bráni a v rámci své lobbistické kampaně ve Washingtonu argumentují tím, že evropské orgány diskriminují nadnárodní společnosti. Skupina senátorů ze Spojených států také oznámila, že veškeré pokuty, které těmto společnostem byly dány, jsou založené na „diskriminačním zdaněním.

Google: Platíme zisk z činnosti, kterou vytváříme v USA

Situaci také komentoval Peter Barron, který je vedoucím pro evropské záležitosti ve společnosti Google: „Vlády vytvářejí daňové zákony a následně finanční úřady vymáhají prosazování těchto zákonů s tím, že Google dodržuje veškeré daňové zákony,“ uvedl pro Financial Times s tím, že podle něj bylo toho jen málo řečeno o mezinárodních daňových pravidel a toho jak fungují: „Korporátní daň se platí ze zisku, nikoliv z příjmů, a platí se z hospodářské činnosti, která tento zisk vytváří. Jako společnost z USA také platíme zde velkou část firemních daní: v posledním sledovaném roce se jednalo o 3,3 miliardy dolarů,“ dodal.

Apple zase mohl různými machinacemi ušetřit na daních několik miliard dolarů. Luca Maestri, finanční ředitel společnosti Apple, řekl pro Financial Times ohledně vyšetřování daňových dohod: „Tento případ je záležitostí mezi Evropskou komisí a Irskem, a upřímně řečeno, není tam způsob, jak odhadnout dopady. Musíme se především podívat na konečné rozhodnutí,“ uvedl. „Spravedlivý výsledek vyšetřování by měl být takový, že nová vyměřená daň bude nula,“ dodal.

Britský daňová úřad Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC) na základě svého šetření zjistil, že značná část velkých korporací, která byla v Irsku, neměla zde stálou provozovnu – jednalo se jen o daňové schránky. HMRC proto zvyšuje tlak na nadnárodní společnosti s využitím nové pravomoci k vyšetřování společností, které se vyhýbají daňovým povinnostem.

Aktivistická a nátlaková skupina Tax Justice Network, která se snaží o potírání daňových rájů, zase odhaduje, že by na základě současných zjištění mohl Google každým rokem platit přibližně 200 milionů liber a to podle svých výnosů realizovaných v Británii. Google přitom v roce 2013 zaplatil jen 20 milionů dolarů, ač jeho tržby v Británii dosáhly 5,6 miliard dolarů.

Murdoch: Malé společnosti jsou znevýhodněné 

Vedoucí členové konzervativní strany, včetně starosty Londýna, považují platby společnosti Google za směšné. Daňoví odborníci zase pokládají dohodu, kterou má uzavřenou se státem, za neprůhlednou. Rupert Murdoch, vlastník média News Corporation, na optimalizací daní Googlu reagoval velmi ostře. Podle něj jsou malé společnosti ničené technologickými velikány, které platí jen symbolické daně. Zdůraznil také úzké vazby společnosti Google s britskou vládou.

Arsen Lazarevič