Podle Goldman Sachs čelí kovy útokům medvědů, jejich cena bude výrazně klesat.
Zatímco cena ropy výrazně klesala, v případě kovů však tak jednoznačný vývoj nebyl. Podle banky Goldman Sachs by mělo dojít k tomu, že cena ropy oživí rychleji než cena kovů, většině z nich předpovídá prudké poklesy.
„Na straně nabídky mají kovy vyšší náklady na uzavření produkce, pomalejší pokles produkce, téměř neomezené skladové možnosti,“ uvádí banka Goldman. Podle banky se uzavírají například břidlicová pole, ale zavření dolů tak jednoduché není. Obnovení těžby v případě růstu cen je poté velmi nákladné. Navíc, poptávka po kovech zůstane utlumená, neboť ekonomika Číny se transformovává a vyrábí zboží s vyšší přidanou hodnotou, které je méně náročné na surovinové zdroje: „Nyní nepředpokládáme žádné významné oživení růstu čínské poptávky po kovech v roce 2016,“ uvedla banka.
Banka předpovídá největší pokles u mědi, která by měla spadnout o 14 % v průběhu příštích 12 měsíců až na cenu 4000 dolarů za tunu. „Celkové jsme dnes svědky toho, že celosvětová poptávka po mědi roste pomaleji, v roce 2016 se má jednat o růst kolem 2,5 %, což je pod naším předchozí prognózou o dvě procenta,“ uvedla banka. Goldman také očekává, že se trh jen tak nevrátí do rovnovážného stavu, přebytek mědi bude existovat do roku 2020.
Goldman Sachs: Budoucnost už není v aluminiu
Goldman také určil cenu hliníků v 12-měsíční prognóze, který se má prodávat za 1350 dolarů za tunu, v předešlé prognóze přitom počítal s cenou 1550 dolarů. „Trh hliníku čelí obrovskému medvědímu šoku v posledních dvaceti letech a možná v celé historii,“ myslí si Goldmani. „Růst poptávky je hluboko pod trendem. V Číně se navíc mohutně těží a zdá se, že tento průmysl je odolný i vůči poklesu cen„.
Medvědí segment zůstane v průběhu 12-24 měsíců také proto, že čínští výrobci mají značné hotovostní rezervy, aby mohli nižší cenu suroviny, která je dostane do ztráty, přečkat. Goldman také předpovídá „medvědí útoky“ na zlato, především kvůli vyšším reálným úrokovým sazbám v ekonomice. Zlato se má proto na konci roku prodávat za přibližně 1000 dolarů za unci.
Cenu si jedině zachová zinek, jehož cena bude přibližně na 1800 dolarech za tunu v průběhu tří měsíců, při 12-měsíčním pohledu však banka očekává cenu za 1700 dolarů místo 1800.“Zinek je jediný základní kov, kde se cena udrží v důsledků krácení důlních dodávek,“ napsala Goldman. „Očekáváme, že zinek výrazně předčí jiné ceny kovů,“ zakončuje.
Arsen Lazarevič