Austrálie vládne žebříčku 60 zemí, který každoročně sestavuje auditorská a poradenská společnost Grant Thornton.
Pořadí zemí je sestaveno na základě indexu globální dynamiky (Global Dynamism Index – GDI), který je výsledkem multikriteriálního hodnocení jednotlivých ekonomik. Kritérií je celkem dvacet a týkají se celkem pěti oblastí, a to podnikatelského prostředí, vědy a technologie, pracovní síly a lidského kapitálu, finančního sektoru, ekonomiky a růstu. Žebříček je pak sestaven podle počtu bodů, které hodnocené země dostaly. Maximální počet je 100 bodů.
První Austrálie získala 66,5 bodu. Za Austrálií jsou seřazeny: Chile, Čína, Nový Zéland, Kanada, Finsko, Singapur, Izrael, Švédsko a první desítku uzavírá Norsko s necelými 61 body. Oproti roku 2012 vypadly z první desítky Spojené státy, které jsou jedenácté. Je možná překvapivé, že země jihovýchodní Asie mají své zástupce až ve druhé desítce. Nejlepší z nich je Jižní Korea na 13. místě, Japonsko obsadilo 15. příčku a hned za ním se umístil Hong Kong.
Největší evropská ekonomika, Německo, byla v roce 2013 až sedmnáctá. Oproti předchozímu roku si pohoršila o 8 míst. Překvapivě špatně dopadla podle GDI také Velká Británie, kterou najdeme až na 34. místě. Největší slabinou britské ekonomiky byl vývoj produktivity práce, kultivace lidského kapitálu a ekonomický růst. Rovněž oblast regulace stahovala Británii žebříčkem dolů.
Na druhé straně lze za skokana roku Filipíny, které se ze 46. pozice v roce 2012 vyhouply na příčku číslo 25. Druhé největší zlepšení zaznamenala Čína. Ta se o rok dříve umístila na 17. pozici, z níž se dostala až k pomyslné stříbrné medaili. Čína za své dobré umístění vděčí především vývoji na trhu práce. Pracovní síla je v Číně stále velmi levná, ale zároveň vzdělaná a flexibilní. Pokud Čína zlepší i podnikatelské prostředí, může pomýšlet na to, že brzy na čele vystřídá Austrálii. Největšími propadlíky jsou Argentina, Itálie (obě země si pohoršily o 19 míst) a Nizozemsko (propad o 17 příček).
Česká republika se v roce 2012 umístila na 29. místě s 55,7 body, hned za Polskem a jednu příčku před Brazílií, a tři místa před Velkou Británií. Slovensko bylo jedenadvacáté s necelými 60 body. V roce 2013 se však Česko propadlo až na 40. pozici, Slovensko bylo dvaatřicáté. Česko i Slovensko ztratilo shodně nějakých 7 bodů.
Petr Musil