Evropská komise schválila český program podpory ve výši 200 milionů korun (přibližně 7,3 milionu eur), který podpoří výzkum a vývoj související s koronavirovou pandemií. Tento program byl schválen na základě dočasného rámce státní podpory, který Komise přijala v polovině března. Do programu se budou moci zapojit všechny společnosti v České republice, které jsou schopné realizovat příslušné výzkumné a vývojové projekty, a to ze všech sektorů.
Další program na podporu bojů s následky koronavirové krize z dílny ministerstva průmyslu a obchodu schválila Evropská komise. Po Technologie pro Covid o kterém jsme informovali v polovině dubna dnes Evropská komise oznámila, že schválila také program Czech Rise Up.
Ten je určen na rozšíření kapacit nebo zavedení výroby nových řešení ochranných pomůcek, jako jsou respirátory, ventilátory apod. Pomoc nabízí i dalším technologickým řešením, která mohou pomoci a pomáhají v boji s pandemií a zvládáním jejích následků. „Chceme podpořit kvalitní projekty firem včetně start-upů i dalších institucí. Financujeme náklady, které jsou třeba pro rychlé zavedení řešení do praxe,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko, pod kterého program spadá, a dodává: „Můžeme podpořit jsme díky například 3D tisk polomasek od firmy 3Dees Industries, které tvoří „tělo“ respirátoru z dílny ČVUT nebo výrobu ochranných membrán z nanovlákna od společnosti InnoCure.“
Polomaska z dílny společnosti 3Dees Industries s vyměnitelným P3 externím filtrem od firmy SIGMA je certifikována na stupeň ochrany FFP3. Tvoří „tělo“ respirátoru CIIRC RP95, který vyvinulo ČVUT. Má potřebný certifikát z Výzkumného a vývojového ústavu. V rámci podpořeného projektu firma 3Dees Industries řeší zejména pořízení materiálu na 3D tisk maskové části respirátoru s využitím technologie MultiJet Fusion. To umožňuje tisk v maximální kapacitě tak, aby se kompletní respirátory mohly zdravotnickým zařízením, složkám IZS i dalším dodávat co nejrychleji.
Ochranné membrány z nanovlákna firma InoCure vyrábí tak, že nanovlákna kombinuje s ochranou úrovně FPP3. Podpořený projekt má za cíl vytvořit zařízení pro průmyslovou produkci 20 000 membrán pro respirátory FFP3 denně. V jeho rámci se rovněž má vyvinout materiál, který zabraňuje šíření COVID-19 a stanovit metodika měření účinnosti filtrace.
Mohlo by vás zajímat
„Tento český program ve výši 7,3 milionu eur podpoří výzkum a vývoj, který je potřebný k vyřešení aktuální zdravotní krize,“ uvedla výkonná místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerová, odpovědná za politiku hospodářské soutěže. „Neustále úzce spolupracujeme se všemi členskými státy, aby bylo možné – samozřejmě v souladu s pravidly EU – podpořit opatření, která pomohou v boji proti této pandemii,“ dodala. Podpora pokryje 75 % nákladů na výzkum a vývoj. Výsledky výzkumu budou navíc podle programu dány prostřednictvím neexkluzivních licencí k dispozici třetím stranám v Evropském hospodářském prostoru (EU plus Island, Lichtenštejnsko a Norsko).
Dočasný rámec, který byl přijat v rekordně krátké době – za 3 dny, v němž byl tento program schválen, doplňuje řadu dalších možností, které členské státy již mají k dispozici ke zmírnění socioekonomického dopadu koronavirové nákazy v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Dne 13. března 2020 přijala Komise sdělení o koordinované ekonomické reakci na koronavirovou nákazu COVID-19, v němž jsou tyto možnosti uvedeny. Členské státy mohou ve prospěch podniků zavést například obecně platné změny, které nespadají do oblasti působnosti pravidel státní podpory (např. odklad platby daní nebo dotování zkrácené pracovní doby ve všech odvětvích). Rovněž mohou podnikům poskytnout náhradu za škodu vzniklou přímo v souvislosti s koronavirovou nákazou. Bude platit do konce roku. Komise však bude posuzovat, zda situace není natolik vážná, že je potřeba jej prodloužit.
Jiří Reichl