INZERCE

Ministerstvo průmyslu nabízí 50% dotaci na technologie pro boj s Covid-19 – maximálně 20 milionů

Padesátiprocentní dotaci na pořízení výrobních technologií na ochranné pomůcky či desinfekci nabízí ministerstvo průmyslu a obchodu v programu „Technologie Covid“. Žádat lze od úterý ve dvou kategoriích – do 2 a do 20 milionů korun. Podmínkou je udržet výrobní program jeden rok a technologii vlastnit 3 roky. Žádat bude možné přes agenturu pro podnikání a inovace. Připraveno je 300 milionů korun.

Úředníci Evropské komise by měli v několika málo dnech notifikovat (potvrdit) nastavení programu ministerstva průmyslu pro malé a střední firmy „Technologie Covid“. V něm bude možno od zítřka (úterý 14. dubna) žádat o 50% dotaci na pořízení technologií pomáhající při výrobě ochranných pomůcek či desinfekce pro boj s Coronavirem. Majitelé malý a středních podniků budou moci získat dotaci ve dvou kategoriích – do 2 a do 20 milionů korun. Praha je z tohoto programu opět vyjmuta.

O tom, že nastavení programů pro boj s následky Coronaviru, bude muset schvalovat Evropská komise jsme psali v minulém týdnu v textu Evropská komise bude posuzovat návrhy ČR na záchranné programy. Musí získat notifikaci. První už má na stole. Právě „Technologie Covid“ je prvním programem, který úředníci Komise posuzují.

U nižší kategorie lze proplatit investice od 1. 2.

Podle náměstka ministra průmyslu Mariana Piechy bude v první kategorii, kde je možné získat až dva miliony korun, možno uplatnit pořízení technologií již od 1. února letošního roku. „V této skupině není podmínkou výběrové řízení na dodavatele technologie. Firmy si ji tedy mohou pořídit velice rychle. Pozitivní je také to, že lze uplatnit náklady již od února. Čili ti podnikatelé, kteří již změnili výrobu mohou dotaci získat i na tyto stroje či technologie,“ řekl Piecha. Program „Technologie Covid“ bude zařazen do Operačního program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). V programu je připraveno 300 milionů korun. Piecha však nevyloučil, že pokud se sejdou obzvláště kvalitní projekty, bude moci být suma navýšena. Žádat bude možno přes Agenturu pro podnikání a inovace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní podle Piechy řeší s ministerstvem zdravotnictví, jaké prostředky budou nejvíce potřeba. Na ty se malé a střední firmy žádající o dotaci na technologie budou muset zaměřit. Jedním z cílů je dosáhnout samostatnosti výroby desinfekce v České republice. „Dalšími položkami jsou ochranné prostředky jako roušky, a obleky a jiné ochranné pomůcky. Naší snahou je také podpořit domácí výrobce,“ dodal k cílům projektu náměstek ministra průmyslu Marian Piecha.

Udržitelnost technologie 3 roky

Podle něj může být program zajímavou šancí, jak může střední firma získat 50% dotaci na pořízení technologie, protože za standardních okolností má nárok jen na 35 % dotace. Podmínkou programu je také to, že výrobce se zaručí, že ochranné pomůcky bude na pořízené technologii vyrábět 1 rok od zahájení výroby. Tři roky pak musí technologii vlastnit. Po roce tedy může změnit sortiment výroby na této technologii.

Z řad výrobních firem se však ozývá požadavek na to, aby stát garantoval, že vyráběné ochranné pomůcky od nich odkoupí a doplní jimi například sklady Správy státních hmotných rezerv.

Jiří Reichl