Pondělí, 4. července, 2022

Evropa jako úkol. Vláda představila motto a logo českého předsednictví

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. Energetická bezpečnost. Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnosti kybernetického prostoru. Strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. To je pět základních priorit, na které se chce vláda soustředit během českého předsednictví, které začíná již 1. července.

„Všechny tyto pilíře zahrnují dlouhodobé strategické zájmy a také priority České republiky. Prvního července vstoupíme do našeho historicky druhého předsednictví v Radě Evropské unie. Evropa, a s ní celý svět, prochází zásadní změnou, protože ruská invaze na Ukrajinu otřásla mnoha našimi jistotami. Určitě odhalila slabiny bezpečnostní architektury Evropy, kterou budeme muset nově uchopit, a hlavně aktivně, nikoli jen jako pozorovatelé spoléhající na ostatní, ji budeme muset rozvíjet,“ prohlásil předseda vlády Petr Fiala.

Inspirováno Havlem

Premiér Fiala společně s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem představili veřejnosti motto českého předsednictví, logo a také dvě verze propagačního videospotu.

Mottem bude heslo „Evropa jako úkol“ a je inspirováno stejnojmennou esejí bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla z roku 1996, v níž se Václav Havel zamýšlel nad úlohou Evropy v tehdejším proměněném světě. „My nepochybně čelíme podobně hluboké proměně světa, jakou byla ta proměna na prahu devadesátých let,“ poukázal ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Logo českého předsednictví tvoří kruh složený ze stylizovaných střelek kompasu, má symbolizovat spojení jednotlivých členských států Evropské unie. Obsahuje 27 růžic v národních barvách členských států a odráží motto Evropské unie Jednotná v rozmanitosti.

Svět po ruské agresi nebude stejný

„Můžeme říci, že svět po ruské agresi na Ukrajině nebude stejný. Na tom, jaký bude, se chceme podílet aktivně i my, protože máme jedinečnou šanci a příležitost psát budoucnost Evropy. Naše role ve vedení práce jednotlivých ministerských rad bude ale zásadní. I toho jsme si vědomi. Úkolem českého předsednictví bude především dosahování shody a dosahování evropské jednoty, která je tak důležitá, v jednotlivých oblastech,“ připomněl Petr Fiala.

Předseda vlády připomněl také mimořádnou uprchlickou vlnu, kterou ruská agrese na Ukrajině spustila. „Musíme napřít maximální úsilí a soustředit se na poválečnou obnovu Ukrajiny a pomoci Ukrajině na její cestě do Evropské unie.“

„Ruská agrese ale také narušila základní pilíře naší ekonomiky. Energetickou bezpečnost, dodavatelské řetězce, a to ve chvíli, kdy jsme se znovu začali doslova nadechovat po covidu-19. Vystavuje tak kruté zkoušce především ty nejslabší z nás. Je proto naší základní povinností zajistit strategickou odolnost Evropy ve všech zmíněných oblastech. Například potravinové zabezpečení občanů mělo by být i nadále jistotou. Dostupnost strategických materiálů a výrobků, například léků a dalších věcí,“ uzavírá předseda vlády.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter