Podle úředního věstníku EU bude mít antidumpingové clo uvalené na čínské výrobky výši 25 procent, plechy z Tchajwanu budou zatíženy 12procentním clem. 

Unie zavádí clo na základě stížnosti evropského svazu výrobců ocele Eurofer z května 2014. Čína a Tchaj-wan dodaly na trhy v EU loni za studena válcovanou ocel v hodnotě 620 milionů eur, což představovalo zhruba 17 procent celkové hodnoty trhu. Podle Euroferu však byla tato ocel prodávána pod cenou.

Cla jsou prozatímní. Závěrečná cla Evropská komise stanoví až na základě výsledků vyšetřování, které má skončit v září, napsala agentura Reuters.

„Vítáme toto řešení,“ citoval šéfa Euroferu Axela Eggerta web Steelguru.com. Podle Eggerta se evropský trh stal obětí přebujelého růstu celého segmentu čínského, potažmo tchajwanského hospodářství. Ta produkují obrovské množství plechů, které domácí trh není schopen absorbovat a proto se ho vlády zbavují exportem za dumpingové ceny.

Mohlo by vás zajímat

Levný export z Číny zasáhl i české výrobce. „Za aktuálních cen nemůžeme jít do souboje s levnější konkurencí z Číny nebo z Ruska, to bychom neuspěli,“ uvedl třeba ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. „Naše cesta je vyrábět špičkovou ocel s nejlepším servisem, za kterou si můžeme říct vyšší cenu. Vyrobit odběratelům na míru sto tun oceli měsíčně není pro Čínu zajímavé, význam pro ně mají zakázky v desítkách tisíc tun.“

-of-