Úterý, 13. dubna, 2021

Dotaci na Wifi zdarma získaly od EU první české obce, další výzvy budou následovat

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na veřejných místech v Přišimasech, Nymburce, Bojkovicích, Chýni, Krásné Lípě a dalších více než 160 obcích České republiky se bude už brzo možné připojit k bezplatné Wifi. Získaly totiž dotaci Wifi4EU na pořízení poskytovatele veřejné Wifi zdarma.

Na odeslání žádosti o dotaci na bezplatnou Wifi měly obce teoreticky tři dny, ve skutečnosti šlo ale o sekundy. Žádosti (pokud měly všechny patřičné náležitosti) byly totiž přijímány systémem „first-come, first-served“, takže je úředníci vyřizovali v pořadí, v jakém přicházely. V první výzvě dotačního programu Wifi4EU se rozdělovalo 42 milionů EUR. Zájem mělo 13 000 evropských obcí, úspěšných bylo 2800. Každá obec má nárok na voucher v hodnotě 15 tisíc eur na vybudování veřejného připojení k internetu prostřednictvím Wifi. Přihlášený stát měl nárok minimálně na 15 voucherů, maximálně mohl získat 224 voucherů. Seznam obcí, které získaly ve výzvě prostředky na vybudování Wifi lze najít zde.

O dotaci se ucházely také středočeské Přišimasy. Starostka Šárka Rumanová si proces schvalování dotace pochvalovala. Na rozdíl od žádostí o jiné dotace byla účast v tomto programu velmi jednoduchá: „Ohledně dotace jsme se dozvěděli od specializované firmy. Vyplnění žádosti bylo velmi jednoduché, hlavní bylo včas nahrát žádost, protože se přijímaly přesně od jedné hodiny a my jsme věděli, že zájemců je mnoho. To se nám naštěstí podařilo, takže nám pak přišlo oznámení, že jsme byli úspěšní. Nyní čekáme, až nám druhá strana vše potvrdí, abychom mohli připravit výběrové řízení na poskytovatele připojení. Kéž by byly všechny dotace tak jednoduché a rychlé!“

Obce, které příspěvek na vybudování Wifi nezískaly, mohou zkusit štěstí už na začátku příštího roku ve druhé výzvě. Celkem plánuje Evropská unie rozdělit 120 milionů eur. Díky tomu by měla být Wifi síť zdarma dostupná v parcích, na náměstích, v knihovnách a na dalších veřejných místech, kde by jinak volně přístupný internet k dispozici nebyl. Obec se musí registrovat na stránkách http://www.wifi4eu.eu a vyplnit jednoduchý dotazník. K přihlášce stačí zadat název obce, vybrat typ obce, jméno zastupující osoby, jméno kontaktní osoby a e-mailovou adresu. Stránky jsou dostupné ve všech jazycích Unie, včetně češtiny. Peníze obdrží obce až poté, co Wifi síť zdarma instalují.

 

Michaela Kadlecová

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter