Pondělí, 1. března, 2021

Komise chce rozdělit 120 milionů eur v projektu WiFi4EU

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Svůj chytrý telefon nebo počítač brzy připojíte k internetu na každém významném prostranství, aniž byste museli platit za stažená data. Tedy aspoň podle Evropské komise, která chce vyčlenit zhruba 3,2 miliardy Kč, aby samosprávám zaplatila husté bezdrátové pokrytí. O projekt “WiFi4EU” zatím příliš nejeví zájem největší tuzemská města, což může znamenat příležitost pro menší obce.

Evropská komise předkládá projekt WiFi4EU (bezdrátový internet pro EU), “aby měli všichni užitek z propojení”. Pokud bude souhlasit Parlament a Rada národních ministrů, nejpozději od roku 2020 můžeme “zadarmo” surfovat ve veřejných prostorách měst (například na úřadech, v nemocnicích, muzeích, knihovnách), ale taky na významných prostranstvích (náměstích, ulicích, v parcích), dokonce i na návsi malé dědiny.

Komisaři mají reálnou šanci, že se svým návrhem uspějí mezi poslanci. “Před deseti lety by nikoho nenapadlo, aby chápal bezplatnou veřejnou síť Wi-Fi pro turisty nebo občany jako předmět veřejného zájmu. Nyní je to trend, který se nedá zpochybnit,” napsala už dříve europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE/NGL).

Z liberálního tábora zaznívá přání, aby iniciativa pozitivně ovlivnila také privátní sféru. “Návrh Komise chápu jako dočasný podnětný projekt, který může pomoci s rozvojem digitální vzdělanosti a přinést novou zkušenost řadě občanů. Neměl by ale být uměle prodlužován,” říká europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Dotace pokryje až 100 % nákladů, údajně bez byrokracie

Evropská komise navrhla změnu dvou nařízení: č. 1316/2013 a č. 283/2014. Přejděme rovnou k rozpočtovým důsledkům.

  • Komise chce v letech 2017 až 2019 utratit 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).
  • Peníze půjdou na bezplatnou veřejnou vysokorychlostní Wi-Fi v 6 000 až 8 000 “místních komunitách” (průměrně vychází zhruba 460 000 Kč na jednoho příjemce).
  • Čím dříve obec nebo město předloží žádost, tím větší má šanci na dotaci.
  • Formality údajně poběží “nebyrokraticky”: přes internet, prostřednictvím “voucherů”, bez “zatěžujícího monitorování”.
  • Dotace pokryje “až 100 % nákladů”.

Praha jde vlastní cestou, Olomouc a Hradec čekají na výzvu

Největší tuzemská města pracují na vlastních projektech. Praha již vloni oznámila, že od začátku letošního roku poskytuje bezplatnou Wi-Fi v Zoologické a Botanické zahradě, na Petříně a Náplavce. Brno chce brzy spustit vlastní projekt, do kterého během tří let investuje 200 000 eur (5,4 milionu Kč). Ohledně evropské dotace váhá kvůli obavě, že schvalovací proces může trvat příliš dlouho.

Olomouc již financuje bezplatnou Wi-Fi na Horním náměstí, přibýt mají tři solární “internetové” lavičky. “Pokud bude uvedené nařízení schváleno, mohli bychom bez nároku na rozpočet města rozšířit bezplatné připojení například na parky, náměstí a budovy veřejných institucí,” říká náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

O případnou unijní dotaci “velice pravděpodobně” požádá také Hradec Králové. “WiFi4EU ideálně zapadá do strategie Smart city, ke které se naše město hlásí,” vzkazuje hradecký primátor Zdeněk Fink. Dotační výzvu očekává “nejdříve v roce 2018”.

Karlovy Vary budou další vývoj kolem zamýšlené dotace “určitě sledovat”. Například ve Zlíně nebo Jihlavě o navrženém projektu doposud nevěděli, v Pardubicích zatím “nemají detailní informace”.

Petr Woff

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit