INZERCE

Dokument: Výzva průmyslníků k podpoře digitální ekonomiky

K plnění programových priorit v oblasti podpory digitální ekonomiky a digitálního trhu v ČR vyzval vládu Svaz průmyslu a obchodu ČR. Přetiskujeme plný text výzvy. 

My, představitelé českého průmyslu a obchodu, vyzýváme vládu ČR k plnění programových priorit týkajících se rozvoje digitální ekonomiky. Digitální technologie se staly nedílnou součástí všech hospodářských odvětví a ovlivňují každý aspekt našeho života, včetně ekonomiky státu, na jejímž rozvoji se podílíme.

Přestože vládní kabinet premiéra Bohuslava Sobotky zařadil ve svém programovém prohlášení mezi hlavní priority rozvoje České republiky podporu digitální ekonomiky a efektivní využití informačních a komunikačních technologií (ICT) při řízení státu, potenciál digitální ekonomiky zůstává v naší zemi nevyužit.

Jsme přesvědčení, že pro plné využití tohoto potenciálu a především pro rozvoj našeho průmyslu je zcela nezbytné, aby vláda České republiky převzala aktivní roli při budování digitální ekonomiky. Tento cíl se však přes opakované výzvy adresované zejména ze strany ICT průmyslu zatím nepodařilo naplnit.

Současná neutěšená situace nás vede k vydání této Výzvy představitelů českého průmyslu a obchodu, kterou zveřejňujeme současně s publikací návrhu Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu. Tento dokument považujeme za klíčový prostředek k naplňování programových priorit vlády i požadavků této naší výzvy.

Vzhledem na výše uvedené skutečnosti požadujeme, aby vláda učinila následující kroky:

1. Jmenovala hlavního koordinátora na úrovni vládního zmocněnce či státního tajemníka, který bude zastřešovat a zajišťovat efektivní spolupráci mezi jednotlivými ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy odpovědnými za jednotlivé oblasti digitální agendy a pověřila jej:

  • koordinací jednotlivých projednávaných legislativních i nelegislativních materiálů souvisejících s digitální agendou a zajištěním jejich projednání s odbornou veřejností,
  • zpracováním zastřešující národní strategie digitální ekonomiky ČR a jejím předložením vládě,
  • přípravou návrhu na zjednodušení a zefektivnění systému vládních pracovních a poradních orgánů pro digitální agendu a rozvoj ICT.

2. Definovala klíčové úkoly vyplývající z Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu včetně souvisejících legislativních a nelegislativních opatření a určila konkrétní a závazné termíny k jejich naplnění.

3. Přijala princip „digital by default“ pro veškeré nové veřejné služby státu.

4. Zavedla model závazného hodnocení dopadů regulace na digitální ekonomiku – „DIA“ = Digital Impact Assessment).

Upozorňujeme, že nebudou-li výše uvedené priority urychleně naplňovány, Česká republika bude i nadále zaostávat v rozvoji digitalizace a hrozí jí opětovný propad v žebříčcích mezinárodní konkurenceschopnosti.

Český průmysl je ve snaze o zlepšení své konkurenceschopnosti i v oblasti digitální ekonomiky velmi aktivní, často bez ohledu na vysoké náklady a potřebu budování nových vývojových kapacit. Naráží však neustále na bariéry naprosto nekoncepčního přístupu státu k využívání ICT ve veřejné a státní správě. Podpora vědecko-výzkumných a vývojových aktivit v oblasti digitální ekonomiky je zcela nedostatečná, stejně jako je dlouhodobě neuspokojivé plnění cílů definovaných v různých strategických a akčních plánech pro oblast ICT.

-of-