Středa, 10. srpna, 2022

Do Polska na kole? Dítě pouze s cyklistickým řidičákem. Novela platí od ledna

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Od počátku roku platí v Polsku nová legislativní úprava, která ukládá, aby každé dítě ve věku 10-18 let mělo pro jízdu na kole řidičský průkaz. To ztěžuje situaci na česko-polských hranicích, kudy vedou přeshraniční cyklostezky a které dosud české rodiny s dětmi využívaly pro oblíbené cyklovýlety. Vzhledem k tomu, že novela nepočítá s výjimkou pro cizince, musí se i čeští cyklisté přizpůsobit polské právní úpravě.V opačném případě hrozí pokuty.

Polsko: bez cyklo řidičáku pokuta

Součástí novely o drobných deliktech, která je v Polsku účinná od začátku ledna,  je i zpřísnění trestů za přestupky nemotorových vozidel, včetně jízdních kol. Polské děti ve věku 10-18 let mají tedy nově povinnost pořídit si pro jízdu na kole „cyklistický průkaz“. Ten lze získat absolvováním příslušné zkoušky.

Pokutu za jízdu na kole bez řidičáku může dětský cyklista, respektive jeho rodiče, dostat nejen na veřejné komunikaci, ale také třeba v obytné zóně. Maximální výše pokuty bude 1500 zlotých, tedy asi osm tisíc korun.

Stejnou pokutu ale mohou dostat za dítě bez průkazu i čeští cyklisté, protože novela nehovoří o žádných výjimkách pro cizince. Rodiny s dětmi, které rády a často využívají přeshraniční cyklostezky, by proto měly být opatrné a respektovat polská pravidla na druhé straně hranic.

Omezení se nevztahují na děti do 10 let, které smějí vyjíždět pouze za doprovodu rodičů.

Česko: stačí přilba

Podle ministerstva dopravy podobná úprava není v českých podmínkách potřeba: „o zavedení řidičských cyklistických průkazů se neuvažovalo, problematika se řeší především v oblasti dopravní výchovy, která je u nás dosti propracovaná a věnuje se jí patřičná pozornost“, vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

V České republice se téma řeší legislativně v Zákonu o silničním provozu, který ukládá, aby do 10 let vyrazilo na silnici pouze v doprovodu osoby starší 15 let. Povinnost nosit helmu platí pro všechny osoby mladší 18 let.

Zákon o silničním provozu č.361/2000 Sb.

Polští cyklisté by si naopak v Česku měli dávat pozor na povinnost nosit přilbu pro všechny osoby mladší 18 let. V Polsku tato povinnost, na rozdíl od povinné výbavy kola zvonkem, není.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter