Řečtí voliči v referendu řekli dvoutřetinové „ne“ podmínkám mezinárodních věřitelů. Premiéru Tsiprasovi na vyřešení krize zbývá čas do zítřka, Varufakis položil úřad.
Alespoň tolik času si Alexis Tsipras dal ještě předtím než se Řecko odebralo k volebním urnám a lze se domnívat, že velkohubosti tohoto prohlášení nejspíš už lituje. Do úterka se totiž velmi pravděpodobně nevyřeší vůbec nic.
Euroskupině Řecko nestojí za setkání
Ministři financí zemí eurozóny k výsledkům řeckého referenda a k dalšímu postupu žádnou schůzku nesvolávají, protože „nemají o čem jednat.“ Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil výsledek nedělního řeckého referenda za „politováníhodný pro budoucnost Řecka. Beru ho na vědomí,“ uvedl Nizozemec považovaný za jednoho z „jestřábů.“
Euroskupina si počká na iniciativu řeckých úřadů, a to i přes iniciativu Donalda Tuska. Ten po setkání s věčným zastáncem setrvání Řecka v eurozóně Francoisem Hollandem uvedl, že by se evropské orgány měly sejít v úterý a to včetně ministrů financí.
Varufakis se vzdává úřadu
Řecký ministr financí Janis Varufakis na svém blogu napsal, že si uvědomuje, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho nepřítomnost na dalších jednáních usnadní premiéru Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou. „Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu,“ napsal Varufakis ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. „Slavné Óchi!, které řekli demokratům na celém světě je jen začátek,“ dodal.
Mimochodem: Varufakis se před svým vládním angažmá dlouhodobě věnoval digitální ekonomice. Třeba se ke svému tématu teď zas vrátí – určitě v této oblasti totiž má co podnětného říct.
Co na to BRICS
Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se Alexis Tsipras vydá na zasedání BRICS, které v tomto týdnu hostí Rusko. Náměstek čínského ministra zahraničních věcí Čcheng Kuo-pching byl mezi prvními diplomaty, kteří okomentovali výsledky řeckého referenda a jeho slova nápadně připomínala otevřenou náruč. „Věřím, že s důraznou snahou všech stran se hospodářská situace Řecka změní k lepšímu. Ekonomická krize bude náležitě vyřešena,“ řekl.
Ruský ministr financí Anton Siluanov vyloučil, že by Řecko dostalo nabídku stát se členem rozvojové banky, kterou BRICS chce rozjet. Vzhledem k tomu co víme o povaze ruské diplomacie to můžeme s klidným svědomím přeložit jako „potvrzuji, že Řecko nabídku dostane.“
Geopolitická šachovnice se dává do pohybu a Řecko je na nejlepší cestě stát se ekonomickým předpolím Ruska a Číny v měkkém podbřišku Evropy.
Zda se bude ve zbylých zemích eurozóny hlasovat o tom, jestli dál posílat do Řecka peníze, se zatím neví, ale rozhodně je to zajímavý nápad. Oko za oko, zub za zub, referendum za referendum – a než se evropští voliči dostanou k urnám, Řecko si nějak vystačí s humanitární pomocí.
-of-