Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová bude mít dnes velmi delikátní úkol: musí na jednu stranu holubičím signálem uklidnit trhy s rizikovými aktivy a na straně druhé ubezpečit, že konec světa (čti recese) se neblíží.
Ano pravidelné půlroční hodnocení ekonomické situace v americkém Kongresu ze stran šéfa Fedu (FOMC) bývá sledovanou událostí a tentokrát budou rozjitřené trhy nepochybně hltat každé slovo.
Co bychom tedy dnes mohli od Yellenové slyšet, resp. si přečíst? Předně počítejme s tím, že text připravený pro Kongres se nebude příliš lišit od posledního komentáře k rozhodnutí FOMC. Od té doby nemá Fed o mnoho více nových informací. Konkrétně Yellenová & spol. má k dispozici navíc smíšená data z lednového trhu práce a také tržní kapitalizace globálních trhů s rizikovými aktivy je o nějaký ten bilión dolarů nižší. Tyto nové informace se však v připraveném textu mohou odrazit jen minimálně, a tak daleko zajímavější budou odpovědi šéfky Fedu na dotazy členů Kongresu.
A zde Yellenová může trhů vzkázat, že Fed sleduje s jistým znepokojením utahování finančních podmínek na globálních trzích a také klesající inflační očekávání. A proto FOMC raději s dalšími restriktivními kroky vyčká, respektive zaujme postoj “počkáme a uvidíme”. Pro trhy by to měl být jasný vzkaz, že zvýšení úroků Fedu v březnu opravdu nepřipadá v úvahu, přičemž re-aktivace cyklu utahování měnové politiky ve zbytku roku je stále možná (podle nás nejpravděpodobněji v červnu). Ovšem pouze za předpokladu, že se trhy uklidní.
Bude jim to však stačit? Těžko říct. Americká ekonomika momentálně čelí řadě výzev, které Fed nemůže svoji politikou vůbec ovlivnit. Fed nemá pod kontrolou ani Čínu, ani trh s ropou a ani amerického voliče, který může vybrat prezidenta, jež se “vrahům” z Wall Streetu vůbec nemusí líbit (viz dnešní výsledek primárek v New Hampshire). Tudíž spoléhat v takové konstelaci jen na Fed, může být velmi ošidné.
Jan Čermák
Analytik ČSOB