INZERCE

Data o majetku neaktualizovalo na 18.000 komunálních politiků

Od konce srpna začne ministerstvo spravedlnosti oznamovat, kteří funkcionáři neaktualizovali k polovině roku ve veřejném registru data o svém majetku. Z komunálních politiků jich tak neučinilo 17.718, z dalších veřejných funkcionářů sedm tisíc.

Povinnost oznámit údaje o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017 platí pro 33.235 veřejných funkcionářů. Zhruba dvě třetiny z nich jsou v prodlení. Pokud data neaktualizují do konce srpna, hrozím jim v přestupkovém řízení pokuta až 50.000 korun.

„Ministerstvo spravedlnosti bude postupně a systematicky oznamovat všechny případy porušení zákonných povinností veřejných funkcionářů. Výjimku budou tvořit veřejní funkcionáři, kteří svou oznamovací povinnost splní do 31. srpna 2018,“ informoval dnes mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Zákon o střetu zájmů čelí kritice zejména z řad komunálních politiků, nelíbí se jim, že citlivé informace může ve veřejném registru zkoumat kdokoli. Zákonodárci proto například navrhovali, aby přístup do registru byl umožněn pouze pod heslem. Podle odpůrců současná praxe povede k tomu, že lidé kvůli obavám z lidské závisti ztratí zájem o účast v komunální politice.

O tématu jsme psali několikrát, připomeňte si naše starší texty:

Starostové chtějí zrušit zákon o střetu zájmů. Kompromisní debatu odmítají 

Movitý majetek regionálních politiků asi nebude veřejně dostupný v registru 

V červnu prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, podle které mají být údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků neveřejné. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, budou registru přístupné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Sdružení místních samospráv ale pokládá za problém, že především placení starostové budou nadále muset zveřejňovat svá oznámení o příjmech nebo cenných papírech, neuvolnění funkcionáři například vlastnictví cenných papírů. Sdružení se proto rozhodlo požádat senátory, aby kvůli tomu nová pravidla napadli u Ústavního soudu. Senát totiž navrhl širší omezení přístupnosti majetkových přiznání komunálních politiků, Sněmovna ale jeho návrh odmítla.

Senát navrhl, aby lidé neměli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup anonymně, ale pouze na základě individuálních žádostí. Podle návrhu se komunální politici měli dozvědět, kdo informace o nich hledá. Sněmovna ale senátní návrh na konci května zamítla.

-čtk-

O tématu jsme již psali:

Starostové chtějí zrušit zákon o střetu zájmů. Kompromisní debatu odmítají 

Movitý majetek regionálních politiků asi nebude veřejně dostupný v registru 

Tepaný zákon o zveřejňování majetků politiků se nejspíš změní. Zástupci poslaneckých stran jsou nakloněni… 

Zákon o zveřejňování majetků komunálních politiků může lidi odradit, uznává Babiš 12.2.2018

Vláda zamítla návrhy na zmírnění zákona o registru majetku politiků. Rozhodne Sněmovna 

Dvě skupiny poslanců chtějí zmírnit zákon o registru majetku politiků. Ministerstva jsou proti. Argumenty…