INZERCE

Jak se české zemědělství změnilo za posledních pět let? A jak si aktuálně stojí ve srovnání se zbytkem EU? Zjistí letos ČSÚ. Foto: Pixabay.com

ČSÚ zahajuje po pěti letech další plošné zemědělské šetření

Od 1. září až do konce listopadu se v Česku uskuteční rozsáhlé šetření aktuálního stavu českého zemědělství. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podobný plošný zemědělský cenzus se naposledy uskutečnil před pěti lety. I letos probíhá ve všech státech Evropské unie a jeho výsledky poslouží k formování domácí i celoevropské zemědělské politiky. Výsledky zveřejní ČSÚ příští rok v srpnu.

V nadcházejících třech měsících bude Český statistický úřad (ČSÚ) sbírat data, aby popsal aktuální stav českého zemědělství. Plošný zemědělský cenzus se uskuteční v rámci série pravidelných strukturálních šetření konaných v České republice od roku 1995, naposledy před pěti lety. Statistici zjišťují například počet a strukturu pracovníků v zemědělství, výměru a využití obhospodařované zemědělské půdy a její vlastnictví, počet hospodářských zvířat a typy jejich ustájení nebo podíl ekologického hospodaření.

Získaná zjištění poslouží jako podklad pro aktualizaci zemědělského registru, který je základem každoročních zemědělských statistik. Dále se údaje v anonymizované podobě předají Eurostatu, statistickému úřadu Evropské unie, který shromažďuje výsledky za jednotlivé členské státy i zpracovává souhrnné analýzy za celou EU.

„Naším cílem je zjistit údaje o skutečném rozsahu a stavu českého zemědělství a srovnáním s daty z předchozích šetření vysledovat a popsat změny, k nimž v tomto důležitém odvětví dochází. Výsledky také pomáhají formovat zemědělskou politiku na národní i evropské úrovni,“  řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Výsledky šetření zveřejní Úřad v srpnu příštího roku.

Šetření se netýká všech

Statistici se zaměří na ty zemědělské subjekty, které splňují některou ze stanovených prahových hodnot. Do šetření se tak nezapojí všichni zemědělci, nicméně z hlediska velikosti obhospodařované půdy jich bude většina. V rostlinné výrobě mají například obdělávat alespoň pět hektarů zemědělské půdy či dva hektary půdy orné nebo 0,1 hektaru vinic. V živočišné výrobě půjde o subjekty, které chovají hospodářská zvířata v přepočtu na dobytčí jednotky od hodnoty 1,7.

„Právnické osoby a fyzické osoby s datovou schránkou obdrží výkaz do datové schránky. Ostatní fyzické osoby jej obdrží poštou anebo budou kontaktovány tazateli, kteří jsou povinni se prokázat průkazem tazatele. Všichni respondenti pak mají možnost vyplnit výkaz v elektronické formě,“ upozorňuje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

2016: ČR má nejrozsáhlejší podniky, kde pracuje nejméně členů rodiny

Zdroj: ČSÚ

V roce 2016 se strukturálního šetření zúčastnilo 26.525 zemědělských podniků, v téměř devadesáti procentech případů fyzických osob, o průměrné výměře 130 hektarů s nejpočetnějším zastoupením podniků o velikosti 10 až 50 hektarů (35 procent). Obhospodařovaná zemědělská půda se v roce 2016 rozkládala na 44 procentech rozlohy ČR (zhruba 3,5 milionu hektarů).

Zdroj: ČSÚ

Ve srovnání s ostatními státy EU se ukázalo, že Česká republika jednoznačně vede ve výměře zemědělské půdy (130 ha, průměr EU 16,6 ha) a počtu pracujících (4,9 osoby, průměr EU 2 osoby) na jeden podnik. Na druhou stranu na české farmě pracuje nejméně rodinných příslušníků  z celé EU (37,2 procent, průměr EU 90 procent). Nejvíce ze zemí EU se u nás pěstovalo řepky (15,7 procent podílu orné půdy, průměr EU 6 procent), nicméně v podílu ekologicky hospodařících subjektů (11,4 procenta, průměr EU 2,4 procenta) jsme byli druzí a podílu ekologicky obhospodařované půdy pátí (13 procent, průměr EU 5,5 procent).

-sed-