Středa, 25. května, 2022

Covidovým překážkám navzdory: stále více lidí podniká, samostatně vydělávat se nebojí ani ženy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přes velmi obtížné období koronavirové krize se za rok 2020 výrazně zvýšil počet podnikatelů. Růst  pokračuje i v průběhu tohoto roku – oproti loňsku přibylo 35 000 mužů a 20 000 podnikajících žen. Podnikatelský trend podporuje i fakt, že lidé, kteří ztratili  práci právě kvůli pandemii, si založili svoji vlastní živnost.

Podnikavá žena

Rostoucí trend podnikání žen a zájem o provozování vlastní živnosti je patrný už šestým rokem. Loni podnikalo přes 756 tisíc žen s více než 1 milionem živnostenských oprávnění, za tři čtvrtletí letošního roku se jejich počet zvýšil téměř o více než 11 tisíc. 

Vyplývá to ze srovnávací analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMPS ČR), která se každoročně zpracovává v rámci dlouhodobého projektu „Podnikavá žena“. Ten podporuje podnikatelky na jejich startu a v jejich dalším růstu.

 „Máme velkou radost, že i přes velmi obtížné období pandemie se za rok 2020 výrazně zvýšil počet podnikajících žen oproti předchozímu roku a tento trend dále pokračuje i v prvních třech čtvrtletí roku 2021. Co trochu kazí tuto pozitivní zprávu, je fakt, že řada nově registrovaných podnikatelek se k vlastnímu podnikání odhodlala až poté co přišla o práci z důvodu omezení činnosti zaměstnavatele v důsledku Covid-19.“, komentuje analýzu Šárka Ošťádalová, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR,

Mužů je dvakrát více

V roce 2021 měli muži zaregistrováno celkově dvakrát více živnostenských oprávnění než ženy; v případě koncesovaných živností dokonce třikrát více a řemeslných živností dokonce čtyřikrát více. Oproti tomu ženy měly zaregistrováno o cca 10.000 více vázaných živností než muži.

 „Velmi dobře si uvědomujeme, jak obtížné je pro řadu podnikatelů v současné době provázené řadou koronavirových opatření udržet své živnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží v maximální možné míře podnikatelům pomoci poskytováním Covidových podpor.“, vysvětluje Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO 

Kde se nejvíce podniká?

Nejvíce mužů i žen živnostensky podnikalo v Praze, v případě mužů to bylo 16 procent z celkového počtu, v případě žen téměř 19 procent. Dále se nejvíce podnikalo v jihovýchodní části republiky. Nejméně podnikatelů je naopak zaregistrováno v regionech Severozápad a Moravskoslezském.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter