Nejhorší kvalitu úvěrového portfolia má podle České bankovní asociace (ČBA) segment výroby a rozvodu elektřiny, plynu tepla a vody.
Podniky měly ke konci ledna 2016 u bank rozpůjčováno 934,2 mld. Kč, o 6,3 % více než před rokem. Více než tři čtvrtiny úvěrů (77,3 %) jsou denominovány v CZK, nicméně během posledních dvou let se postupně zvyšuje zájem klientů o úvěry v eurech.
Objem úvěrů denominovaných v EUR dosáhl ke konci ledna 2016 201,9 mld. Kč s meziročním vzestupem o 9,6 %.
Z hlediska vlastnické struktury připadají na soukromé národní podniky dvě třetiny všech podnikových úvěrů, soukromé firmy pod zahraniční kontrolou čerpaly 28,9 % podnikových úvěrů a veřejné podniky 3,3 %. Soukromé národní podniky měly ke konci ledna načerpáno o 8,2 % více než před rokem, zatímco soukromé firmy pod zahraniční kontrolou ke konci ledna vykázaly jen o 0,2 % vyšší objem úvěrů než o rok dříve.
Z pohledu jednotlivých odvětví mají nejvíce úvěrů načerpáno podniky zabývající se činností v oblasti nemovitostí – ke konci ledna jejich objem činil 334,0 mld. Kč, což bylo o rovných 9 % více než o rok dříve. Objem úvěrů se selháním v tomto odvětví klesl o 6,6 % na 14,1 mld. Kč, což představovalo pouze 4,2 % všech načerpaných úvěrů. Souvislost s vysokým zájmem o hypotéky a oživením trhu s nemovitostmi je zřejmá.
Dalším v pořadí je zpracovatelský průmysl s celkovou výší úvěrů 245,4 mld. Kč a meziročním vzestupem o 1,2 %. I zde došlo k poklesu objemu úvěrů se selháním na 28,1 mld. Kč, tedy o téměř 15 %. Nicméně podíl úvěrů se selháním stále dosahuje 11,4 %.
Nejhorší kvalitu úvěrového portfolia má objemově poměrně významný segment výroby a rozvodu elektřiny, plynu tepla a vody, kde objem úvěrů se selháním stoupl meziročně o 86 % na 25,7 mld. Kč. V tomto odvětví nedošlo během roku 2015 k navýšení úvěrového zatížení – naopak celkový objem úvěrů klesl o 2,1 % na 159,2 mld. Kč. Podíl úvěrů se selháním činil ke konci ledna 16 %.
Je tedy zřejmé, že odvětvově je situace diferencovaná jak z pohledu vývoje úvěrů, tak i kvality úvěrového portfolia. Celkově podnikový sektor zaznamenal další snížení objemu i váhy úvěrů se selháním. Podíl úvěrů se selháním činil ke konci ledna 5,5 %, což bylo další zlepšení ve srovnání s loňským začátkem roku, kdy banky evidovaly se selháním celkem 6,6 % podnikových úvěrů.
Kreace nových úvěrů podnikové sféře v posledních měsících polevila. V samotném lednu podniky nově načerpaly úvěry v objemu 34 mld. Kč, což byl meziroční pokles o více než třetinu. Je pravděpodobné, že jde o průvodní znak očekávaného zpomalení investiční poptávky v roce 2016. Průměrná sazba, za níž podniky mohly úvěr získat, činila v lednu 1,82 %, tedy řádově obdobná jako v předchozích měsících – i zde tedy již trh nalezl své dno.
Podniky měly ke konci ledna u bank uloženo 886,3 mld. Kč, tedy o 12,6 % více než před rokem. Růst vkladů je oproti růstu úvěrů dvojnásobný. Podniky mají od bank vypůjčeno pouze o 5 % více než činí jejich bankovní vklady. Tři čtvrtiny podnikových vkladů jsou denominovány v korunách, drtivou většinu (cca 90 %) tvoří vklady netermínované. Na netermínovaných účtech měly podniky ke konci ledna uloženo 792,3 mld. Kč, o 15,8 % než o rok dříve, objem termínovaných vkladů naopak o 8,4 % klesl.
Eva Zamrazilové, hlavní ekonomka České bankovní asociace