Britský výzkumný tým v laboratorních podmínkách úspěšně otestoval superrychlou bezdrátovou síť. 5G internet by měl být k dispozici okolo roku 2020 a měl by být 65000krát rychlejší než síť LTE.
Týmu výzkumníků z Inovačního centra 5G (5GIC) na Univerzitě v Surrey se povedlo dosáhnout v rámci laboratorních podmínek na vzdálenost sto metrů u bezdrátové sítě v dnešních podmínkách neuvěřitelné propustnosti 1 Tbit/s.
V současnosti Britové za běžných podmínek dosahují v LTE sítích rychlosti 15 Mbit/s, takže dosažená rychlost v laboratoři byla více než 65000krát vyšší, než je běžné u dnešního 4G připojení. Při rychlosti jednoho Tbps by bylo možné třeba za sekundu stáhnout pět 25 GB Blu-ray disků.
Vědci nyní chtějí otestovat nasazení 5G technologie i za reálných podmínek. Testy mimo laboratoř by měly začít v roce 2018. Britský operátor Ofcom by rád začal stavět 5G síť už v roce 2020. Předpokládá přitom, že reálné rychlosti pro koncové uživatele se budou v 5G síti za běžného provozu pohybovat kolem 10 až 50 Gbit/s. Frekvenční příděly pro 5G sítě by se přitom mohly pohybovat ve frekvenčním spektru nad 6 GHz. Vlastní 5G síť vyvíjí i Samsung, ten minulý rok na své 5G síti v rámci testů dosáhl rychlosti 7,5 Gbit/s.
Mohlo by vás zajímat
5G bezdrátový internet by mohl být zajímavý především pro uživatele ve Spojených státech. Tam je používání LTE předmětem zkoumání úřadů, neboť dle americké armády mohou vysílače firmy LightSquared pracující v pásmu 1559 až 1610 MHz rušit GPS navigaci, která pracuje v sousedícím pásmu 1525 až 1559 MHz.
V České republice LTE síť běží od roku 2012 a hodně se od ní čekalo. Komentář v tisku vyjádřil nad výsledkem aukce zklamání – nastane další zpoždění nasazení LTE, aukce nepřivedla na trh tolik očekávanou konkurenci v podobě čtvrtého operátora, stát počítal s vyšším výnosem jako příjmem státního rozpočtu pro rok 2014. Mimochodem: na Slovensku se spuštěním LTE sítě prostor pro nového plnohodnotného operátora vytvořit podařilo.
(zdroj)
-of-