INZERCE

Británie zvýší dotace pro záložní zdroje energie

Velká Británie se dostala do velmi nelichotivé situace. Objevuji se dokonce i názory, že zemi může hrozit blackout, pokud nedojde k investicím do záložních zdrojů k výrobě elektřiny.

Britští ministři chtějí poskytnout více dotací dodavatelům elektřiny, která bude primárně sloužit jako zdroj záložního napájení. Zároveň také ministři chtějí zvýšit sankce těm společnostem, které nedodrží dohody a uzavírají elektrárny. Cílem je snaha zvýšit energetickou bezpečnost země.

Informaci oznámila politička Amber Rudd, která je konzervativní tajemnicí pro sektor energetiky a klimatických změn. Vláda tímto chce získat až 1GW energie navíc, která by měla vykrýt spotřebu v době špičky, kdy může docházet k tomu, že poptávka bude vyšší než nabídka. Zemi by jinak mohl hrozit i blackout. Čtěte více: HROZÍ BRITÁNII BLACKOUT?

Údaje totiž jsou jasné: Velká Británie brzy vypne staré uhelné elektrárny, dodávky elektřiny tak mohou být závažným problémem. Problémem jsou také investice do tohoto sektoru, protože marže „konvenčních“ elektráren jsou velmi malé a investice tak nemusí být rentabilní.

Trh srazil náklady na nejnižší možnou cenu při vyúčtování pro poplatníky, ale nyní je nutné podniknout další kroky k vyřešení dědictví nedostatečných investic do sektoru a zajistit dlouhodobou energetickou bezpečnost země,“ uvedla Rudd.  Aukce kapacit za dotované ceny by měla povzbudit podniky k vybudování nových záložních napájení – především zemního plynu. Zemní plyn je však výrazně dražší než například elektřina z jaderných elektráren, výrazně levnější jsou také dieselové generátory, které ale značně znečišťují životní prostředí.

Větrné elektrárny tlačí cenu elektřiny dolů

Co je důvodem současných problémů v energetickým sektoru? Značně nepravidelný výkon větrných, ale i solárních elektráren. Zatímco při silném větru či slunci je energie nadbytek, v případě, že vítr nefouká a je zamračeno, tak je naopak na trhu nedostatek elektřiny. Na energetickém trhu se však energie z obnovitelných zdrojů vykupuje primárně za vyšší regulované ceny a až poté dochází k výkupu konvenční elektřiny za tržní ceny.

Může tak docházet k paradoxním situacím, které ještě před 10 lety nebyly vůbec myslitelné. Například na přelomu roku 2012 a 2013 došlo na lipské a pražské energetické burze k tomu, že se ceny elektřiny dostaly krátce do záporných hodnot. Výrobci „konvenční“ energie tak dokonce musely zaplatit za to, aby dodaly elektrickou energii- kvůli slunci ji totiž byl přebytek.

Politici: Potrestáme společnosti, které nedodržují dohody

Přesná částka podpory bude oznámena po odborné konzultaci. Británie také chce trestat energetické společnosti, které přijímají dotace, ale neplní své sliby. Například počátkem letošního roku energetická společnost SSE oznámila, že uzavře svou výkonovou uhelnou elektrárnu Fiddlers Ferry, která dodávala  2GW elektřiny a to navzdory tomu, že přijala dotace aby provoz elektrárny udržela a byla tak záložním zdrojem. SSE se však brání: podle prohlášení není provoz elektrárny ekonomicky udržitelný a to i přes přidělení kapacitní platby na rok 2018/2019. V dalším období však kapacitní platby elektrárna přiděleny nemá, elektřinu by tak musela prodávat za velmi nízké tržní ceny.

Ministři také podniknou konzultace na téma, jak snížit množství dotací pro výrobce elektřiny z dieselových generátorů, důvodem je vysoké znečištění, které se touto výrobou generuje. Rudd dokonce uvažuje, že zakáže naftu z trhu úplně.

Arsen Lazarevič