Boris Johnson to zkouší na EU přes Merkelovou                        

Boris Johnson chce vyjednat nové podmínky říjnového brexitu. Bude to zkoušet přes klíčové politiky. Angelu Merkel a Emanuela Macrona. foto: flickr

Britský premiér Boris Johnson hodlá přemluvit Angelu Merkelovou, aby z brexitové dohody zmizela irská pojistka. S největší pravděpodobností však pochodí stejně jako jeho předchůdkyně – odejde s prázdnou.

Ačkoliv se zdá, že je Boris Johnson skutečně odhodlaný vyjednat pro Velkou Británii novou brexitovou dohodu, vše dosud nasvědčuje tomu, že se mu to nepodaří. Sám již označil reakci špiček EU na jeho v pondělí rozeslanou výzvu o znovu vyjednání dohody za „lehce negativní“, a že nebere v potaz rozhodnutí britského parlamentu, který dříve vyjednanou dohodu opakovaně odmítl.

Boris v Berlíně

Před víkendovým setkáním lídrů zemí skupiny G7 se Boris Johnson včera sešel v Berlíně s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta se však před bilaterálním jednáním nechala slyšet, že irská pojistka je „praktické řešení“, které zaručuje irský přeshraniční obchod a zároveň potvrzuje Velkopáteční dohodu, která zaručuje mír. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by z jednotné pozice EU27 měla zrovna ona ustupovat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk, který bude na setkání lídrů zemí G7 reprezentovat EU, tušil, co hodlá Boris Johnson s německou kancléřkou řešit. Ve svém nedávném tweetu obhajoval irskou pojistku jako jediné řešení, kterému zatím nikdo nenabídl rozumnou alternativu. Přímo tak reagoval na Borisovu výzvu ze začátku týdne.

Evropská komise několik minut po vyjádření Donalda Tuska potvrdila, že sdílí jeho stanovisko. Ani Evropský parlament na sebe nenechal dlouho čekat a Guy Verhofstadt, který je koordinátorem EP pro brexit, tweetnul, že v Parlamentu nevidí žádnou většinu, která by sdílela Borisovo přání.

 

Po Merkelové přijde na řadu Macron

Návštěvou v Berlíně však Borisova cesta po kontinentě nekončí. Další zastávku má totiž naplánovanou v Paříži s prezidentem Emanuelem Macronem. I v tomto případě se musí Boris snažit, aby jeho návrh bral francouzský prezident vážně.

Možnost, že Boris do své návštěvy Francie přijde s alternativním řešením irské pojistky je mizivá. Minulý týden dokonce unikl z Bundestagu dokument, který tvrdí, že Berlín vidí brexit bez dohody jako „velmi pravděpodobný“ a že změna „tvrdé vyjednávací pozice“ Borise Johnsona je v nedohlednu.

Filip Hanka