Pondělí, 1. března, 2021
Home Názory Kníže Václav, státní svátek a hřivny stříbra

Kníže Václav, státní svátek a hřivny stříbra

0
Kníže Václav, státní svátek a hřivny stříbra
MINOLTA DIGITAL CAMERA

Je 28. září 2015 a slavíme svátek České státnosti, jinak také svátek svatého Václava. Světce a patrona naší země. Zbožného a umírněného panovníka, který má svým způsobem vztah i k penězům a financím. 

Svatý Václav byl na svou dobu velmi vzdělaným a zbožným člověkem. Jako takový hledal mír a přátelství u sousedních křesťanských zemí. To platilo hlavně o Svaté říši římské národa Německého, kde si však Václav musel mír vykupovat. Už v době knížete Václava se počítala hodnota ve stříbře, ale i v počtu kusů dobytka a jiných věcných jednotkách. Dle legendy tak platil Václav svému německému kolegovi každý rok 120 volů a 500 hřiven stříbra. Jednalo se samozřejmě o velkou částku a hodnotu, která následně mohla chybět doma. Představte si, že jedna hřivna stříbra se rovnala cca 253 gramům stříbra. A jednalo se v podstatě o základní platební jednotku té doby.

A právě také platba velmi vysoké výkupného, prátelský a podřízený vztah k Německu a samozřejmě také touha po moci byly důvodem pro Václavovo zavraždění.

Dnes už spíše vnímáme pozitivní stránky vlády Václava i jeho osobnost a je to dobře. Svatý Václav, ač byla jeho osoba v minulosti mnohokrát zneužívána a používána proti vlastnímu národu, je symbolem, který Češi znají a mají ho rádi. Lidé znají svatého Václava, nikoliv jako servilního vladaře, který sloužil Němcům a platil jim obrovské výkupné za mír, ani jako kulturní nástroj pro přesvědčení Čechů, že jsou podřizeným národem, ať už Rakouské říše, nebo Německa. Lidé znají svatého Václava jako symbol změny, symbol demokracie a symbol naděje. Pro obyčejného Čecha je svatý Václav sochou na Václavském náměstí, kde se psaly moderní dějiny našeho státu, kde lidé trpěli, kde vítězili a kde bojovali za změnu.

Svatý Václav je typicky český. Oslovuje svou mírností, mírem, klidem, láskou k blízkému člověku. Lidé by si tak měli svatého Václava připomínat nejen v dobách, kdy je jim těžko a kdy potřebují pomoc, ale i v době, kdy je jim dobře, a kdy mohou svatému Václavu, jako symbolu, poděkovat, že mohou žít v klidu, míru a pohodě.

Miroslav Zeman, Bankovnipoplatky.com

FacebookTwitter