Neděle, 25. července, 2021

Bitva o mýto: Skytoll požaduje zastavení plnění smlouvy s Kapschem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Firma SkyToll, nejhlasitější kritik fungování výběru mýta v ČR, požaduje zastavení plněné smlouvy, která byla uzavřena asi před měsícem. Podle ní má mýto i v letech 2017-2019 vybírat stávající provozovatel.

„Podali jsme na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na uložení zákazu plnění smlouvy k veřejné zakázce „Zajištění provozu systému elektronického mýta po roce 2016“, kterou ministerstvo dopravy a společnost Kapsch uzavřeli v neděli
28. srpna 2016,“ uvedl mluvčí společnosti Anton Bódis. Podle něj se návrh opírá o skutečnost, že nebyly splněny zákonné důvody pro vypsání jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). Kromě toho ministerstvo podle společnosti SkyToll také několikanásobně porušilo zákon jak při vedení samotného JŘBU, tak i při podpisu smlouvy se společností Kapsch.

„Návrh je velmi obsáhlý, protože nezákonných kroků ze strany ministerstva dopravy proběhla celá řada. Ve stručnosti je lze rozdělit do pěti skupin, a to nesplnění zákonných důvodů pro vypsání JŘBU, porušení zákazu uzavřít smlouvu v tzv. blokační lhůtě, hrubé porušení zákonných pravidel pro vedení JŘBU, hrubé omezení hospodářské soutěže na daném segmentu trhu a účelový postup při zadávání veřejné zakázky, který odporuje obvyklým zvyklostem. Ze všech těchto důvodů navrhujeme, aby ÚOHS uložil zákaz plnění této smlouvy,“ řekl Matej Okáli, CEO a předseda představenstva společnosti SkyToll. Připomněl, že společnost SkyToll předložila ministerstvu dopravy nabídku na převzetí mýtného systému, která byla pro stát o minimálně 800 milionů výhodnější, než smlouva, kterou ministerstvo dopravy nakonec v neděli 28. 8. 2016 uzavřelo se společností Kapsch. Návrh na uložení zákazu plnění této smlouvy podle něj k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podává nejen v zájmu ochrany svých práv, ale i v zájmu obecných pravidel hospodářské soutěže.

Návrh má celkem 22 stran. V části věnované nesplnění zákonných podmínek pro JŘBU SkyToll poukazuje nejen na existenci druhého možného dodavatele, ale i na skutečnost, že uváděné důvody pro JŘBU si zavinil zadavatel sám.

„Není nic překvapivého na tom, ze firma Skytoll hájí své zájmy a může samozřejmě použít všechny prostředky. Jsme ale přesvědčeni, že jsme postupovali správně. MD musí podle zákona vybírat mýto, nemohli jsme vypsat soutěž, protože vypsat nešla. Napravili jsme špatně nastavenou smlouvu a dodatky z let 2006 a 2007, ušetříme za tři roky 1,5 miliardy,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že „doprava“ příští rok vy hlásí neutrální soutěž, do které se může kdokoliv přihlásit. „Na náš postup máme právní analýzy i posudky, se kterými jsme seznámili předem vládu a rovněž jsme ji předem informovali o chystaném JŘBU,“ dodal Neřold.

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter