Česká národní banka hodnotí výkon dohledu nad finančním trhem. Banky vykázaly čistý zisk 75,5 miliard korun a pojišťovny pak 10,9 miliardy korun. Bankovní sektor v roce 2017 zaměstnával 41.880 osob. Značnou pozornost věnovaly banky směrnici PSD2, která vstoupila v platnost od ledna letošního roku.
Česká národní banka jako každý rok hodnotí výkon dohledu nad finančním trhem. „Stejně jako v předcházejících letech i v roce 2017 probíhala na úrovni EU intenzivní příprava nových předpisů v oblasti regulace finančního trhu, což zahrnovalo zejména přípravu rámcových směrnic a nařízení Evropského parlamentu a Rady EU,“ uvádí se v dokumentu, který rozebírá situaci na českém finančním trhu.
Bankám se v minulém roce dařilo. Navýšily svůj zisk na 75,5 miliardy korun což je o 2,2 % více než v roce 2016. Největší zásluhu na tom mají čtyři největší české banky (Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka a UniCredit bank). Celkový objem úvěrů a pohledávek na konci roku 2017 dosahoval hodnoty 5 092 miliard korun, což je 35,7% meziroční navýšení, ale je potřeba říci, že tento nárůst je tažen především úvěry vůči centrálním bankám, které narostly o 1,157 bilionů korun. V českých bankách bylo ke konci roku 2017 zaměstnáno 41 880 osob, což je nárůst o 860 lidí oproti roku 2016.
Zadlužení domácností vůči úvěrovým společnostem a bankám pak vzrostlo o 8,1 % na 1,583 bilionu z čehož 1,152 připadá na úvěry zajištěné nemovitostmi. Zastavil se také trend poklesu úrokových sazeb a průměrná úroková sazba byla na konci roku o 0,22 procentních bodů meziročně vyšší. Vládní instituce si pak od bankovních subjektů v loňském roce zapůjčily 60 miliard korun.
V roce 2017 se zrychlil meziroční růst klientských vkladů na 10,2 %, přičemž ještě v roce 2016 činil 7,1 %. „Z celkového objemu klientských vkladů tvořily nejvýznamnější složku vklady domácností ve výši 2 538,6 mld. Kč s podílem na celkové hodnotě klientských vkladů 59,2 %. Meziročně ke konci roku 2017 vklady domácností vzrostly o 7,3 %, přičemž zásadní vliv na toto navýšení měl růst vkladů na běžných účtech,“ uvádí zpráva ČNB.
V minulém roce se naopak bankám snížila účetní hodnota investic. Hodnota investic na konci roku 2017 v portfoliích bankovních subjektů byla 1 044 miliard korun což je meziroční pokles o 11,6 %.
„Banky v roce 2017 věnovaly značnou pozornost implementaci směrnice PSD 2 (o PSD2 jsme psali třeba zde – pozn. red. ), která by v budoucnu měla přinést podstatné změny do fungování bank,“ zmiňuje ČNB jednu z věcí, se kterou se kromě směrnice GDPR musely banky v minulém roce vypořádat.
Česká národní banka v rámci své činností provedla v minulém roce několik kontrol a přišla na několik pochybení. „Jako příklady nejčastěji zjištěných nedostatků u kontrolovaných osob lze uvést pochybení v procesu posuzování úvěruschopnosti klientů. Opakovaně byly identifikovány také nedostatky v oceňování a v evidenci přijatého zajištění. Mezi nejčastěji zjištěné nedostatky
tohoto typu patřily akceptace starých ocenění zastavovaných nemovitostí (např. při refinancování hypotečních úvěrů),“ píše ve své zprávě ČNB k prohřeškům, kterými se musela nejčastěji zabývat v roce 2017. Celková výše pokut za rok 2017 udělených ČNB je 2 650 000 Kč.
Českým pojišťovnám se oproti tomu dařilo o něco hůře. V roce 2017 společně s pobočkami zahraničních pojišťoven vykázaly čistý zisk 10,9 miliard korun a představuje tak meziroční snížení o 1,1 miliardy. Pojišťovny v roce 2017 vyplatily svým klientům takřka 92 miliard, což je obdobná částka jako v předchozím roce. „Od roku 2014 lze pozorovat tendenci k meziročnímu nárůstu hrubé výše pojistných nákladů pro oblast neživotního pojištění, zatímco segment životního pojištění vykazuje stále klesající pojistné náklady,“ uvádí k tomu ČNB.
Na samotném pojistném pak Češi zaplatili 151 miliard korun, což odpovídá nárůstu o 2,1 % oproti roku 2016. „Navýšení v objemu 3,2 miliardy Kč bylo odrazem 6% nárůstu předepsaného pojistného v oblasti neživotního pojištění,“ uvádí zpráva k důvodům navýšení.
V rámci kontrolní činnosti byla pro Českou národní banku stěžejní oblast povinného ručení. „V případě povinného ručení ČNB v rámci výkonu dohledu reagovala na vývoj na trhu v posledních letech, kdy změny ve výši pojistného v dostatečném rozsahu nepokrývaly nárůsty nákladů na plnění závazků z provozování tohoto odvětví,“ zmiňuje zpráva dopady konkurence na možné budoucí problémy v pojišťovnách.
„Kontroly zjistily nedostatky v obsahu vnitřních předpisů, v obsahu formulářů k ukončení pojistné smlouvy a nedostatky v provádění systematických kontrol kvality činnosti v oblasti zániku pojištění. Ve třech případech pak byla kontrola zaměřena i na plnění povinností podle zákona o ochraně spotřebitele, a to v návaznosti na předmět kontroly. V jednom případě bylo detekováno porušení zákazu nekalé obchodní praktiky při propagaci investičního životního pojištění,“ zjistila v rámci kontrol ČNB a za tyto prohřešky udělila pokuty v celkové výši 500.000 Kč.
Michal Ožuch