Vláda chystá zvýšení spotřebních daní a nové zdanění hazardu. Komunisté chtějí chránit vodu Ústavou a novým zákonem- Monitor sněmovních tisků – 24. týden 2019

Monitor návrhů zákonů přicházejících do Sněmovny. Koláž: ED

Pomalu se blíží letní prázdniny, ale poslanci prozatím pokračují v předkládání nových právních úprav, které mohou přinést změny v různých oblastech života a jako vždy o předložených tiscích informujeme naše čtenáře v dalším vydání Monitoru sněmovních tisků. Do dolní komory tentokrát zamířil třeba zákon o státních svátcích, který by měl přinést připomínku vpádu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 do českých kalendářů. Poslanci se opět po čase budou zabývat zprávou o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou v pravidelných intervalech připravuje Národní rozpočtová rada. Zrušení povinné maturity z matematiky by se mohli dočkat studenti v případě, že projde Piráty předložená novela školského zákona. MF by rádo více vybralo na daních a tak přichází další daňový balíček, který zdaňuje výhry z hazardu a zvyšuje některé spotřební daně. Silou Ústavy by chtěli komunisté chránit přírodní zdroje zejména vodu.

Novela zákona o státních svátcích

Jiří Mihola a dalších 87 poslanců napříč politickým spektrem předkládají návrh novely zákona o státních svátcích. Předkladatelé si přejí zavedení nového významného dne k datu 21. srpna. „Noc z 20. na 21. srpna 1968 patří k nejtragičtějším datům naší moderní historie. Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů. Proto by tento den měl být připomínán jako památka těchto nevinných obětí,“ uvádí Jiří Mihola k zařazení nového významného dne, jež by měl nést název: Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Projde to? Jedná se především o symbolický akt a vzhledem k počtu podpisů se dá očekávat, že změna bude přijata a již od následujícího roku bude považován začátek okupace Československa oficiálně jako významný den.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Michal Ožuch