Za rok 2014 v důsledku recese a měnového kolapsu přišlo o licenci dvanáct ukrajinských bank,  v prvních třech měsících roku letošního k nim přibylo dalších sedmnáct. 

Pokles ukrajinského bankovního systému zvyšuje naléhavost rekapitalizace křehkého bankovního systému Ukrajiny. Tamní centrální banka už spolupracuje s Mezinárodním měnovým fondem, cílem je přilákat soukromý kapitál k rekapitalizaci životaschopných ukrajinských bank. Ukrajinská Národní banka a Mezinárodní měnový fond se nedávno shodli, že u solventních bank by bylo zapotřebí postupně dosáhnout 10% minima do konce roku 2018 s tím, že na konci ledna roku 2016 by to mělo být nejméně 5%, napsal Business Insider.

Stejně jako v Rusku, hlavním problémem bank je, že zatímco velké množství dluhů je denominovaných v cizích měnách, jejich příjmy jsou v drtivé většině v místní měně. Banky se tak potýkají s problémem nesouladu měny vůči tomu, co dluží. Jinými slovy se jejich dluhy staly mnohem, mnohem dražší za posledních pár měsíců a banky se snaží zůstat nad vodou.

V únoru klesla ukrajinská měna o více než 30%. Měna nyní dosahuje rekordních minim vůči dolaru, protože centrální banka země změnila svou klíčovou úrokovou sazbu ze 14% na 19,5%.

Mohlo by vás zajímat

-of-