Finančním společnost se nedaří, bankovní akcie prudce propadají dolů. Některé úvěry se také možná nesplatí.
Zpomalení hospodářského růstu, zvyšování hlavních úrokových sazeb ze strany Fedu, ale také ekonomické problémy Číny. To vše se projevuje na tom, že bankovní akcie zaznamenávají na trzích prudké propady. Unicredit ztratila od počátku roku 35 %, Credit Suisse spadla o 30 %. Barclays, BNP Paribas, Société Générale a UBS (UBS) ztratily přibližně 20 % od úrovně, na které začínaly 1. ledna.
Analytici varují, že investoři se odvrací od bankovních společností, protože mají obavy, jaký bude globální ekonomický růst. Tvrdý konkurenční boj také vedl k tomu, že marže bank klesly. Nové regulace jak v Evropské unii, ale i ve Spojených státech, zase brání při rozšiřování investičního bankovnictví při realizaci rizikovějších investic.
Akciový trh také reflektuje očekávání, že ve Spojených státech dojde k růstu úrokových sazeb, ale také to, že se zde zvyšuje šance na recesi. Investoři se také začínají bát rizikovějších dluhopisů, které banky také drží. Důvodem je především neuspokojivý růst na rozvojových trzích, především v Číně, kde je vysoký podíl úvěrů kvalifikovaných a nejspíše nedojde k jejich splacení. Čtěte více: ČÍNA MÁ VÁŽNÉ PROBLÉMY, BUBLINY SPLASKÁVAJÍ
A v neposlední řadě také banky posílá do „medvědí propasti“ výrazný pokles cen ropy: „Pokles cen ropy na současných 30 dolarů může nastolit otázku nad rentabilitou všech úvěrů, které byly poskytnuty v tomto odvětví v dobách boomu,“ uvedl Nicholas Colas, hlavní stratég trhu ze společnosti makléřské Convergex.
Arsen Lazarevič