Babiš míní, že by měl být rozjetý tendr na elektronické dálniční známky zrušen

Andrej Babiš. Foto: ANO
Andrej Babiš. Foto: ANO

Výběr dodavatele e-shopu, aplikace a dalších IT částí připravovaného systému elektronických dálničních známek byla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zorganizována a vypsána tak, že by měla být zrušena. Řekl to dnes novinářům. S ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) chce o věci jednat, podle Babiše s ním má na dnešek domluvenou schůzku. Chce s ním probrat celý proces vypsání zakázky.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má systém elektronických dálničních známek na starosti, v úterý oznámil, že IT části vybuduje společnost Asseco Central Europe. Ta bude systém i následně čtyři roky provozovat. Celkem by společnost měla od státu dostat přibližně 401 milionů korun. Zakázka přitom byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášená klasická veřejná soutěž. Opoziční poslanci kritizovali cenu i způsob výběru dodavatele. Systém elektronických vinět začne fungovat od příštího roku, nahradí dosavadní papírové kupony.

Dnes ráno jsme přinesli další závažná zjištění o celé zakázce. Dosud se mluvil „jen“ o 400 milionech, cena byla daleko vyšší. Prodej elektronických známek v kamenných prodejnách měl stát další půlmiliardu.

-čtk-, -chl-

 

Elektronické dálniční známky za 400 milionů? Zapomeňte, účet má být přes miliardu