Singapurský start up Astroscale získal 7,7 milionu dolarů na vývoj satelitů, jejichž úkolem by měl být úklid množství odpadků, které krouží na oběžné dráze okolo Země.
Za více než půl století kosmické éry lidstva se na oběžné nashromáždilo přes 110 000 malých i větších objektů umělého původu. Jsou to jednak nefunkční družice, vyhořelé stupně nosných raket, pozůstatky různých experimentů kosmonautů jako utržená lana a nářadí. Problémem jsou jejich vzájemné srážky, které znamenají vznik stále nových úlomků. Odhaduje se, že hmotnost tohoto materiálu dosáhla 3000 až 5500 tun. Letos měla být vypuštěna “úklidová” družice MDA Space Infrastructure Servicing Vehicle, projekt ale nakonec skončil u ledu, stejně jako podstatně dobrodružněji znějící plán vesmírného koštěte, tedy vysokovýkonného laseru, který by působil na povrch trosek, zbrzdil jejich let a vychýlil je tak z nebezpečné dráhy.
Stručně řečeno všechny dosavadní pokusy o úklid na oběžné dráze selhaly. To ale neznamená, že by takový úklid nestál za to. Podle webu TECH IN ASIA se na oběžné dráze nacházejí jen vzácné kovy v hodnotě osmatřiceti miliard dolarů.
To vysvětluje, proč se celkem šest investorů rozhodlo vložit celkem 7,7 milionu dolarů do singapurské společnosti Astroscale. Všech šest investorů pochází z Japonska; nejzvučnějším jménem mezi nimi je asi Suhei Morofudži, zakladatel medicínského informačního systému SMS, jehož hodnota se odhaduje na 120 milionů dolarů.
Morofudži je známý jako investiční žralok, který “má na návratné investice čich stejně spolehlivý jako paryba na krev a strach,” jak to barvitě popsal web DEAL STREET.
Cílem investice do Astroscale je urychlení vývoje malých satelitů, které by na oběžné dráze okolo Země měly vyhledávat a sbírat cenné kusy kosmického odpadu.
Celému projektu dodává na důvěryhodnosti také skutečnost, že hlavním investorem je mamutí japonský potravinářský a farmaceutický (mimo jiné) koncern Otsuka. Technologii dodává renomovaný americký Carnegie Mellon University’s Robotics Institute. A konečně posledním z partnerů je pittsburská společnost Astrobotic. Jak poznamenává BIZ JOURNAL, o důvěryhodnosti této společnosti svědčí fakt, že do jejího rozpočtu nedávno přispěl technologický gigant Google.
Sečteno a podtrženo: Investice do čištění oběžné dráhy Země od odpadků je trend, který se jeví nadějně dokonce i lidem, kteří nemají ve zvyku se svými penězi nakládat lehkomyslně – a společně s nimi i společnostem zvyklým investovat do zdánlivě nepředstavitelného.
-of-