INZERCE

Analytici: Intervence stály okolo dvou bilionů korun

Odhadem dva biliony korun vydala Česká národní banka na intervence ve prospěch české koruny. Vyplývá to z odhadů analytiků nejrůznějších bank.

„Intervence České národní banky dosáhly v únoru 200 miliard korun – centrální banka totiž musela v obraně kurzového závazku skoupit 8,1 miliardy eur. Kurz koruny vůči euru byl celý únor přikován k hladině, kde ČNB bránila koruně v dalším posilování. Vzhledem k rostoucí inflaci a dobré výkonnosti české ekonomiky v únoru rostly sázky investorů, že konec kurzového závazku je na spadnutí, což se opravdu včera stalo,“ říká ekonom Marek Dřímal z Komerční banky. V březnu ČNB podle jeho odhadů skoupila zhruba dalších 18 miliard eur, tedy necelých 500 miliard korun.

Nicméně minimálně v prvních týdnech a měsících reálná ekonomika nebude mít hlavní roli na utváření kurzu. Jedním z důvodů je, že mnozí exportéři si na finančním trhu zajistili kurz, za který budou prodávat eura, která v budoucnosti získají. Tím hlavním důvodem je velká spekulativní pozice, která na posílení kurzu sází.

Podle analytiků Komerční banky zejména v průběhu posledního roku investoři začali sázet na konec kurzového závazku a následného posilování koruny proti euru. Spekulanti přibývali i v posledních dnech, kdy byla tato spekulace velmi drahá. „Podle našeho odhadu investoři investovali do této spekulace až 30 miliard eur. To je na českou ekonomiku obrovská suma, nicméně to není velká částka pro londýnské investory,“ míní Dřímalův bankovní kolega Viktor Zeisel. Scénářů pro to, jak se bude vyvíjet tato spekulativní pozice, je více.

1. Koruna posílí a nerovnováhy na finančním trhu, které zdražovaly sázky na posilování koruny, se narovnají. To přiláká nové spekulanty, kteří vidí dlouhodobý rovnovážný kurz koruny proti euru kolem 25 CZK/EUR. To bude korunu rychle hnát k silnějším hodnotám a v tomto scénáři by se její kurz mohl lehko dostat pod 26 korun za euro.

2. Koruna sice posílí, ale investoři začnou vybírat své zisky, což bude její pohyb směrem k silnějším hodnotám brzdit. Vzhledem k rozsahu spekulativní pozice budou noví investoři opatrní a nové spekulace na posílení koruny budou přibývat pouze pomalu. Tento scénář by odpovídal kurzu koruny kolem 26,50-26,70 CZK/EUR, což je hladina, na které již většina spekulantů realizuje alespoň malý zisk.

3. Koruna v první fázi neposílí a někteří netrpěliví investoři začnou zavírat své pozice. Odliv kapitálu bude tlačit na oslabování koruny a někteří spekulanti budou realizovat stop-loss příkazy, které budou tlačit korunu k ještě slabším hodnotám. Oslabování koruny budou brzdit noví spekulanti, kteří čekají na slabší kurz koruny, aby mohli zahájit svou spekulaci. Největší pravděpodobnost vidíme v realizaci prvního scénáře, když předpokládáme, že se koruna v prvních dnech bude pohybovat kolem hladiny 26 korun za euro. V zásadě všechny scénáře počítají s výrazným zvýšením volatility, přičemž ve třetím scénáři by volatilita byla pravděpodobně největší

Podle Jana Šumbery z České spořitelny bude výraznějšímu posílení bránit případný odliv spekulativního kapitálu a popřípadě také samotná centrální banka. Ta bude intervenovat na obě strany, a to v případě, kdy by změna kurzu mohla začít ovlivňovat její inflační cíl. „Žádné konkrétní pásmo měnová instituce přirozeně neprozradila. V opačném případě by spekulantům ukázala karty a koruna by cestu ke své přirozené úrovni hledala složitěji,“ upozornil Šumbera.

Spolupracovník redakce Ekonomického deníku a ekonom Petr Musil míní, že pokud všichni, kdo drží zásoby českých korun budou chtít prodat, může koruna jít přes 29, pokud ČNB nebude zasahovat. „Osobně si myslím, že ČNB si stanoví pásmo 26 až 28, ve kterém bude chtít kurs držet. Takže kursový závazek skončil, intervence nikoli,“ řekl Musil.

Jiří Reichl