Neděle, 16. května, 2021

Aktualizujeme: Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů hlasování o odvolání ustál. Radní se obrátí na NKÚ

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Členové Rady Ústavu pro studium totalitních režimů vyslechli ředitele Zdeňka Hazdru a jeho podřízené ohledně sporné rekonstrukce sídla instituce v Siwiecově ulici na pražském Žižkově. Většina hlasů pro jeho odvolání se ale nakonec nesešla. Rada se na konci jednání usnesla na podání podrobného podnětu na Nejvyšší kontrolní úřad.

Národní centrála proti organizovanému zločinu šetří náklady na rekonstrukci budovy Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). To je důvod, proč se Rada Ústavu, která je nejvyšším orgánem instituce a podléhá jí také ředitel, svolala jednání na kterém se dotazovala vedení ÚSTR na informace ohledně financování této investiční akce a také některé další finanční transakce. Odpolední zprávy hovořili o tom, že řediteli Zdeňku Hazdrovi hrozí odvolání z funkce.

„Kvůli rekonstrukci bylo podáno trestní oznámení, začala to vyšetřovat policie a kvůli možné škodě velkého rozsahu případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl odpoledne Ekonomickému deníku zdroj blízký Radě. Rekonstrukce budovy bývalého socialistického Prognostického ústavu probíhá kvůli azbestu, který je obsažen v útrobách budovy. Cena by měla přesáhnout 100 milionů korun.

Po bouřlivém jednání se však nenašla většina hlasů pro jeho odvolání. Radní se však shodli na tom, že podají podrobný podnět k prošetření rekonstrukce budovy Národnímu kontrolnímu úřadu.

Podívejte se, kdo je členem Rady ÚSTR

Budova ústavu byla v roce 1972 postavena jako dočasné sídlo Ústřední technické základny, pak se měla zbourat. Její konstrukci tvoří železný rámový systém, do něhož jsou zasazeny zdi a okna, dům má velké energetické náklady. Vyjma Prognostického ústavu sídlo v budově na pražském Žižkově i ministerstvo informatiky.

-hrb-, -chl-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter