Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předložilo vládě analýzu čerpání evropských fondů za měsíc únor. Vyplývá z ní navýšení objemu vyplacených finančních prostředků i nárůst počtu vydaných rozhodnutí. 

Zpráva o čerpání evropských fondů za měsíc únor 2015 potvrdila stoupající objem vyplacených prostředků. Dočerpáním peněz z končícího období se na dnešním jednání s ministry zabýval také premiér Bohuslav Sobotka. Jak Česká republika (ne)čerpá evropské fondy se můžete podívat ZDE. 

V únoru 2015 bylo nově vydáno 498 rozhodnutí nebo smluv v celkové hodnotě 2,5 miliardy korun a na účty příjemců byly proplaceny další 3,3 miliardy. Nejvíce proplacených prostředků eviduje Operační program Podnikání a inovace, těsně následován Regionálním operačním programem Severovýchod. OP Podnikání a inovace také dosáhl v meziměsíčním srovnání nejvyššího nárůstu vyplacených peněz, a to o 2,3%.

Předložená analýza o stavu čerpání se zabývá také plnění predikcí na úrovni jednotlivých programů, tedy úspěšnosti čerpání. Uvádí přitom rozdíly oproti predikovaným hodnotám a vyzdvihuje důležitost dočerpání celého podílu z EU fondů, a to u všech operačních programů.

Mezi nejčastěji uváděnými důvody neplnění předpokládaných čerpání patří posuny v harmonogramech projektů ze strany příjemců, dále pak posuny z důvodu realizace veřejných zakázek a velkého množství kontrol žádostí o platby a prověřování nesrovnalostí, snižování finančních objemů předložených žádostí o platbu, pomalé předkládání vyúčtovaných prostředků, které byly příjemcům poskytnuty v rámci záloh apod.

Výsledky jednání s Evropskou komisí

Kromě aktivit na národní úrovni, zaměřených na maximalizaci dočerpání finančních prostředků, zavedla Evropská komise v reakci na potíže členských států s dočerpáním alokovaných prostředků tzv. Implemantation Task Force (TF), tedy nástroj umožňující hledat flexibilní cesty k plnému dočerpání prostředků pro končící období 2007 – 13.

Celkovým výstupem by měl být přehled obsahující využitelná a přínosná opatření, jež napomohou k uzavření operačních programů z končícího období.

Při vyjednávání v rámci TF Česká republika navrhla opatření ke zlepšení čerpání evropských fondů mj. fázování projektů, využití zálohových faktur, navýšení 10% flexibility atd. Další aktivitou na národní úrovni se stalo zpracování akčních plánů rizikových operačních programů, definujícími nová opatření a flexibilní mechanismy k eliminaci rizik, která mohou mít dopad napříč operačními programy.

Jako důležitý nástroj pro maximální dočerpání alokace na konci programového období zpráva jmenuje individuální krizové plány pro každý operační program, které řeší konkrétní rizika v daném programu.

Premiér Sobotka na jednání uvedl, že čerpání peněz z evropských fondů je jednou z priorit vlády. Dodejme, že v novém programovém období 2014-20 by mohlo být České republice vyplaceno z evropských fondů až 23,83 miliardy eur, tedy 652 miliard korun.

Petr Nutil