Bývalý člen Rady Energetického regulačního úřadu Petr Kusý nastupuje od 1. března do společnosti PREdistribuce na seniorní manažerskou pozici. Naopak uvolněné křeslo v pětičlenné Radě ERÚ zůstává i po téměř dvou měsících neobsazené; ministerstvo průmyslu a obchodu s výběrem nového radního evidentně nespěchá.
Petr Kusý zveřejnil informaci o přestupu ze státní správy do prostředí byznysu na svém twitterovém účtu. Jak následně upřesnil ve vyjádření pro Ekonomický deník, obsadí nově vytvořenou manažerskou pozici, která bude organizačně spadat přímo pod předsedu představenstva PREdistribuce Milana Hampla.
PREdistribuce je dceřiná společnost Pražské energetiky a provozuje rozvodnou síť na území hlavního města.
Naopak s výběrem Kusého nástupce na pozici radního ministerstvo průmyslu a obchodu příliš nepokročilo. V polovině prosince sice vyhlásilo výběrové řízení, ale do něj se přihlásili pouze dva kandidáti, kteří odborně ani jinak nebyli vyhovující. Ministerstvo proto výběrové řízení zrušilo a čeká se na vypsání nového.
Prestižní pozice? Spíš terč pro kritiky
Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, za slabým zájmem o pozici radního na ERÚ mohou být tři faktory. Prvním je nešťastné načasování výběrového řízení do doby okolo vánočních svátků, navíc proběhlo bez jakékoli publicity. Druhým pak všeobecné očekávání, že se znovu přihlásí radní Petr Kusý a mandát hladce obhájí. Kusý se však překvapivě rozhodl v Radě ERÚ skončit. Třetím pak výkon funkce v neklidné době, kdy je energetický regulátor terčem kritiky z mnoha stran – a ne vždy zaslouženě.
Také atmosféra na ERÚ není zrovna idylická. Na úřadě roste nespokojenost kvůli přibývajícím kompetencím a úkolům, což není vyváženo personálním ani finančním posílením regulátora. Připomenout zde můžeme třeba výběr odvodu z nadměrných tržeb od výrobců elektřiny. ERÚ se novému úkolu bránil s argumentem, že se jedná o skrytou daň a měly by ji tudíž vybírat finanční úřady. Navzdory tomto nesouhlasu dala vláda v listopadu výběr odvodu na starost právě regulačnímu úřadu.
Některé zdroje upozorňují také na rostoucí napětí mezi předsedou rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem a ostatními radními. Podle vyjádření některých oslovených insiderů z prostředí energetiky je Trávníček jako šéf příliš opatrný a vyhýbá se rozhodnutím v citlivých případech.
Mohlo by vás zajímat
Personální omyly na regulačním úřadě
Rada ERÚ začala fungovat od srpna roku 2017. Tvoří ji pět členů v čele s předsedou, funkční období člena Rady je pětileté. Tento orgán vznikl na základě doporučení Evropské unie, která v čele regulačních úřadů preferuje kolektivní vedení. Svou roli zde sehrála také neblahá zkušenost s předsedkyní Alenou Vításkovou, která funkci v letech 2011 až 2017 vykonávala v diktátorském stylu a jejíž působení v ERÚ bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek trefně popsal jako „samoděržaví.“
Jenže ani obsazení první Rady ERÚ se moc nepovedlo. Na základě politické protekce se do funkce radních dostaly „toxické“ osoby, které třípětinovou většinou protlačily řadu kontroverzních kroků. Příkladem může být blokování stavby česko-rakouského plynovodního propojení, navýšení dotací teplárnám či jiná rozhodnutí na přání konkrétních zájmových skupin v energetice. Právě z těchto důvodů vláda v červenci 2019 odvolala radní Vladimíra Vlka a Vladimíra Outratu z funkce a radnímu Janu Pokornému neprodloužila mandát.
David Tramba